Uluslararası döviz piyasalarında hangi gelişmeler yaşanıyor?
Döviz piyasalarında beklentiler ne yönde seyrediyor?
Günlük parite yorumlarını sitemizden tkaip edebilirsiniz:

Vennfx ( http://www.vennfx.com ) Tarafından Hazırlanan Uluslararası Döviz Piyasaları Raporu:

“18-22 TEMMUZ HAFTASI ÖNEMLİ VERİ AKIŞI

Olaylar değişse de gündem yine Avrupa’daki borç sorunu ve Abd’deki borç tavanı çevresinde şekillenecek önümüzdeki hafta.

Avrupa bankaları stres testi de geride kaldıktan sonra bu hafta dikkatler perşembe günündeki liderler zirvesine çevrildi.

Yunanistan için somut kararların çıkması ve ikinci yardım paketinin karara bağlanması bekleniyor.

Borç tavanı görüşmeleri tüm hızıyla sürüyor ama kimse geri adım atmayı kabul etmediği için ilerleme sağlanamıyor. 2 Ağustos tarihi yaklaştıkça gerilim artıyor.

S-P’den sonra diğer derecelendirme kuruluşları da kredi notunu indirim için incelemeye aldıklarını duyurabilirler bu hafta.

Abd konut datalarının ön plana çıktığı haftada, İngiltere, Avustralya ve Kanada’nın faiz toplantısı tutanakları ve Avrupa’dan gelecek pmi rakamları diğer önemli datalar olacak.

Haftanın önemli veri akışı ise şöyle

Pazar

Yeni Zelanda Tüfe (1.45): İlk çeyrekte 0.8% artmıştı tüfe ama bunda yeni vergilerin payı vardı. İkinci çeyrekte de güçlü bir artış olursa Rbnz faizleri daha erken arttırmak zorunda kalabilir.

Pazartesi

Abd Tic Uzun Dönemli Tahvil Alımları (16.00): Geçtiğimiz ay 30.6 milyar dolara artmıştı ama yine de düşük bir seviyede kalmıştı. Bu ay 48.4 milyar dolar öngörülüyor.

Salı

Avustrlya Faiz Kararı Tutanakları (04.30): Geçtiğimiz hafta faiz kararı metni yayınlandığında Aud’de ani satışlar getirmişti bu sefer aynı toplantının tutanaklarını ve Rba üyelerinin para politikasına bakışlarını göreceğiz.

Almanya Zew Ekonomik Hassasiyet Endeksi (12.00): Borç sorunu endişeleri geçen ay edeksi 3.1’den (-1.7 beklenirken) -9’a düşürmüştü. Bu ay da -11.4 ile düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Abd İnşaat İzinleri (15.30): Geçtiğimiz ay beklentileri geçerek 0.61 milyon açıklanmıştı. Bu ay da aynı rakam bekleniyor.

Kanada Faiz Kararı (16.00): Peşpeşe gelen iyi Kanada datalarına ve kuvvetlienflasyona rağmen Boc’nin bu toplantıda da faizleri 1%’de tutması bekleniyor.

Çarşamba

Almanya Üfe (09.00): Geçtiğimiz ay üfe değişmemişti bu ay 0.1%’lik artış tahmin ediliyor.

İngiltere Faiz Kararı Tutanakları (11.30): Açıklamanın tonu ve oylamanın dağılımı önemli olacak. Yine 7’ye 2 faizlerin 0.5%’de kalmasına karar verilmiş olması bekleniyor.

Abd Mevcut Konut Satışları (17.00): Geçtiğimiz ay 4.81 milyona gerilemişti bu ay ise satışa zorlanan evlerin fiyatları aşağı itmesi ile 4.95 milyona çıkması bekleniyor.

Kanada Faiz Kararı Tutanakları (17.30): Bir gün önceki topantının tutanakları Cad paritelerinde hareket yaratacak.

Perşembe

Çin Hsbc İmalat Endeksi (05.30): Geçtiğimiz ay 50.1 ile sınırda gelmişti bu ay da düşerse sıkıntı derinleşecek.

Avrupa İmalat-Hizmet Flaş Pmi (10-11): Saat 10’da Fransa ile başlayıp, 10.30’da Almanya ile devam edip 11’de de tüm Avrupanın rakamları açıklanacak. Geçtiğimiz ay tüm rakamlar yavaşlamayı göstermişti sonrasında bu rakamlara aşağı revizyonlar da geldi. Bu ay da yavaşlamanın devam edeceği tahmin ediliyor. Yine de tüm rakamların büyüme sınırı olan 50’nin üzerinde gelmesi bekleniyor.

İngiltere Perakende Satışlar (11.30): Geçtiğimiz ay -1.4 ile beklentinin çok daha fazlası bir düşüş vardı, bu ay 0.5% de olsa bir toparlanma bekleniyor.

İşsizlik Başvuruları (15.30): Geçen hafta 405 bin ile son zamanların en düşük verisi gelmişti, bu hafta da benzer bir rakam 406 bin bekleniyor.

Abd Philederphia İmalat Endeksi (17.00): Geçtiğimiz ay 2009 temmuzundan beri en düşük seviye olan -7.7’ye düşmüşti bu ay 4.6’lık artış ile toparlanma bekleniyor.

Ben Bernanke’nin Konuşması (17.00): Fed başkanı geçen haftaki konuşmalarının bir benzerini yapacak hükümet yetkilileri önünde.

Cuma

Avrupa Ifo İş Dünyası Güveni (11.00): Geçtiğimiz ay beklentilerin aksine 114.2’den 114.5’e çıkmıştı bu ay ise 113.7’ye ufak bir düşüş bekleniyor.

Kanada Tüfe (15.30): Tüfe’de geçtiğimiz ayki 0.7%’lik güçlü artıştan sonra bu ay -0.2% öngörülüyor. Çekirdek tüfe ise geçtiğimiz ay 0.5% artmıştı bu ay değişiklik beklenmiyor.”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com
Kaynak:ekoklinik.com

İlgili Aramalar: