Foreks piyasa haberleri ve borsalardaki gelişmeleri sizler aktarmayı sürdürüyoruz. Bugünkü VOB yorumu aşağıda yer almaktadır:

Aşağıda yer alan yorum Ekoklink sitesinde yer ala Alternatif Yatırım ( http://www.ayatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Bültenidir…

Borsalarda Dün Kapanışlar ve Bu Sabahki Gelişmeler:

Amerika’da başta özel sektör istihdam verileri olmak üzere gelen ekonomik dataların beklentilerden kötü gelmesi ABD endekslerine değer kaybına ana tetikleyici oldu. Kötü ekonomik dataların ardından, Moody’s de Yunanistan’ın notunu üç basamak daha düşürerek B1 seviyesinden “temerrüt riski var” seviyesi olan CAA1 seviyesine düşürmesi ve IMF’nin haziran ayında Yunanistan’a ödenmesi gereken kredinin 5. diliminin kendine düşen payını vermeyeceğine dair açıklamaları Avrupa kaynaklı endişelerin yeniden artmasına neden oldu. Zira önceki gün Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırılmasına Almanya’dan onay geldiği yönündeki spekülasyonlar ile yükselen Avrupa ve ABD borsaları, yine Yunanistan’a ilişkin kaygıların Avrupa’da sürüyor olması nedeniyle yönünü dün yeniden aşağı çevirdi.

Aslında ADP özel sektör istihdam verisi Cuma günü ABD’de açıklanacak mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi açısından önemli bir dataydı. Ancak dün açıklanan bu data beklentilerin çok altında kalması ve ardından gelen ISM imalat verilerinin de uzun dönemdir gelen en kötü ISM datası olması ABD’de ekonomik iyileşmeye dair beklentileri iyice bozdu. Ancak ABD borsalarında asıl düşüş ABD’deki ekonomik kaygılardan çok Avrupa kaynaklı gibi görülüyor. Zira Yunanistan’ın notunun düşürülmesi ve IMF’in kredi dilimini serbest bırakmaya yanaşmamasına bir de bu ay açıklanması beklenen Avrupa bankalarının stres testi sonuçlarının açıklanma tarihini temmuz ayına çekmesi, piyasalardaki dünkü sert düşüşün ana sebepleri idi.

Bu sabah Asya piyasalarında dn Avrupa ve Amerikan borsalarındaki satış dalgasının devamı yaşanıyor. Diğer yandan Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley yarın açıklanacak mayıs ayı tarım dışı istihdam verisine dair beklentilerde düşüşe gittiklerini açıklıyorlar. Ancak istihdam datasında iyileşme olmaması borsalar için olumsuz değil, bilakis içinde bulunduğumuz dönem için olumlu haberdir. Zira istihdamdaki artış demek “ekonomik aktivitelerde FED’in istediği sonuçlara ulaşılmış, piyasadaki likiditenin çekilmesi zamanı gelmiştir” demektir. Ancak istihdam datasında bu artışın olmayışı ise piyasadaki likiditenin kalması, hatta belki de yeni bir artış anlamı taşıyabileceğinden istihdam datasına bu bakış açısı ile bakılmalıdır. Ancak küçük bir ülke olan ama Euro Bölgesi ülkelerine dahil olduğu için Euro ile borçlanan Yunanistan dünya ekonomisi için kısa vadede asıl sorunu teşkil ediyor. Euro Bölgesi “Yunanistan’ı korur, bu nedenle aldığımız Yunan tahvilleri çöp olmaz” görüşü değişmeye başlar ise Euro’ya güven azalır. Euro’dan kaçış başlar. Kaçış doğal olarak Dolar’a doğru olur. Dolar’a bu kaçış Dolar maliyetini artırır. Bu maliyet artışı Dolar ile borçlanarak pek çok mal ve hizmete yatırım yapan fonların panik satışlarına, hatta batmalarına yol açar. Daha devamını getirmeyeyim ama Yunanistan’ın kurtarılmayarak kendi haline bırakılması demek Lehman Brothers etkisinin devede kulak kalması demektir. Kısacası boşverin istihdam datasını. Asıl sorun hala Avrupa’da…

Son Not: Dün bültenimde attığım İngilizce başlığıma ilişkin olarak, bana İngilizce gramer bilgisi konusunda ayrıntılı bilgiler içeren mailler atan ve telefonlar eden tüm okurlara teşekkür ediyorum. Keşke başlıklar ile dikkat çekmedeki başarımı, uzun uzun yazdığım açıklamalar ile de yakalayabilsem…

Bugün İzlenecek Datalar : 11:30 – İngiltere PMI inşaat endeksi 15:30 – ABD haftalık işsizlik sigortası başvuruları 15:30 – ABD tarım dışı verimlilik

17:00 – ABD fabrika siparişleri

17:30 – ABD petrol stokları

İMKB Bugün İçin Beklenti :

İMKB30 spot endeks 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesini tekrar yukarı yönde geçmeyi başaramayarak ve bir süredir bültenlerimde de özellikle vurguladığım hedef seviye olan 75000 seviyesinin de altına önceki gün geriledikten sonra başlattığı tepki hareketini sürdürüyor.

Önceki işlem günlerine göre belirgin bir hacim artışı ile yaşanan bu tepki yükselişinin kalıcı olarak sürme ihtimalinin doğması kısa vadeli düşen kanal üst bandı seviyesi olan 77000’in üzerinde kalınması ile olacağını dün de yazmıştım. Dün 77000 direncini kırma girişiminde bulunarak kritik 77500 seviyesine yakın yerden dönen İMKB30 spot endeksin, bugün 77000 seviyesinin üzerine çıkması durumda daha önce üzerinde kalmayı başaramadığı ve şu anda önemli direnç seviyesi olan 200 günlük üssel hareketli ortalama seviye olan 79000’e yönelecektir.

Diğer yandan dün İMKB kapandıktan sonra ABD borsa endekslerinde %2’yi geçen düşüş, bu sabah Asya piyasalarında %2’lere yaklaşan düşüşler İMKB30 spot endeksteki yaşanacak hareketi kritik bir hale sokuyor. Çünkü bugün 77000 direnç geçmeyi başaramayarak İMKB30 spot endeksin geri çekilmesi ve 75000’in altına kayması durumunda hedefi düşen kanal alt bandı olan 73000 seviyesi olabileceğinden dikkatle takip edilmelidir.

Euro/Dolar

Euro/ Dolar paritesinin dünkü sert hareketlerine rağmen, olası seyrine dair beklentimde değişiklik yok:

1,40 teknik olarak çalışarak yeniden tepki vererek ikili dip olasılığı teknik olarak teyid eden ve 1,4250 seviyesinde kısa vadeli hareketli ortalamarın yukarı kestiği parite 1,42’nin altına kaymadıkça Euro lehine hareketini sürdürecek ve teknik olarak 1,47 seviyesini hedefleyecek gibi görülüyor.

Dolar/TL

Bir süredir aynı cümleleri Dolar/TL için yazıyorum ama teknik olarak fiyatlar Dolar/TL’de 1,57’nin altına kaymadıkça, aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen korumak zorundayım. Çünkü yatırımcılar tarafından, Dolar/TL 1,57’nin altına gelmediği gibi 1,62 seviyesinin kritik önemi kısa vadeli bakış açısından çok daha fazla ön planda tutulmalı.

Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor ” görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği ve 1,70’leri hedefleyece bileceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com
Kaynak:Ekoklinik..com