• İtalya’da Sanayi Siparişleri Mart’ta aylık +%3.5 ile beklentilerin üzerinde açıklanırken, yıllık siparişler ise -%3.1 ile düşüşe devam etti.

• Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük 29 bankasının yeni sermaye düzenlemeleri gereğince duydukları toplam ek sermaye ihtiyacı 556 milyar dolar düzeyinde. Fitch, bu ihtiyaç nedeniyle bankaların yatırımcılara ödedikleri faizleri düşürmelerinin ve komisyonları artırmalarının muhtemel olduğunu belirtti.

• Almanya’da UFE azalmaya devam ediyor. UFE Nisan’da aylık +%0.2 olurken, yıllık oran ise +%2.4 oldu.

• Federal Reserve, ABD’de M2 para arzının 7 Mayıs haftasında 1.7 milyar dolarlık düşüşle 9 trilyon 869 milyar dolara indiğini açıkladı. FED, M-2’de bir önceki hafta 9 trilyon 842 milyar dolar olan 4 haftalık ortalamanın da 9 trilyon 852 milyar dolara çıktığını belirtti.

• İspanyol bankalarının kötü kredileri Mart ayında artış göstermeye devam ederek 147.97 milyar Euro’ya yükseldi.

• Çin’in devlete bağlı düşünce kuruluşu tarafında yapılan açıklamada ülke ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7.5 oranında büyüme yaşamasının beklendiği ifade edildi. Bir önceki çeyrekte bu oran yüzde 8.1 seviyesindeydi. İkinci çeyrekte Euro Bölgesi krizinden kaynaklanan belirsizlikler, yükselen maliyetler ve düşük yerel talebin büyümeyi aşağı çekmesinin beklendiği ifade edildi.

• İspanyol, İtalyan ve çevresel Euro Bölgesi ülkelerinin tahvilleri yeni bir baskı altına girmesi ve yatırımcıların riskli varlıkları güvenli limanlara yönlendirmesiyle, tahvil faizleri yükseldi. Moody’s’in 16 İspanyol bankasının notlarını indirmesinin bu durumda etkisi oldu. 10 yıllık İspanyol tahvillerinin faizi %0.06 artışla %6.39’a yükselirken, 10 yıllık İtalyan tahvilleri ise %0.07 artışla %6.05’e çıktı.

• Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkenin 70 büyük şehrinden 46’sında konut fiyatları Nisan ayında bir önceki yıla göre düşüş yaşadı. Mart ayında ise 38 şehirde konut fiyatlarının düştüğü gözlemlenmişti. Bu durum hükümetin son iki yıldır konut sektörünü soğutmaya yönelik önlemlerin sonuç verdiği yönünde yorumlandı.

• İspanya’nın 5 yıllık CDS’leri 562 baz puan ile rekor seviyeye ulaştı. Almanya’nın 5 yıllık CDS’leri 5 baz puan artışla 103 baz puana çıkarken, Fransa’nın 5 yıllık CDS’leri 7 baz puan artışla 226 baz puan, İtalya’nınkiler ise 17 baz puan artışla 524 baz puan oldu.