• Avrupa Merkez Bankası üyesi Paramo, bazı bankaların problemlerinin olabileceğini, fakat ulusal bankacılık sistemi konusunda telaşa gerek olmadığını söyledi. Paramo, Yunan bankacılık sistemi ile ilgili yorumlarında ise daha ihtiyatlı olmasına rağmen, Avrupa MB Başkanı Mario Draghi’nin bu hafta dile getirdiği görüşlerini paylaşarak, “Yunanistan’ın euroda kalmasını gerçekten istiyoruz. Ancak bu yasal bir konudur. AMB’nin inceleyeceği bir konu değil” şeklinde konuştu.

• Avrupa Merkez Bankası üyesi Bonnici, tahvil piyasalarındaki gerginliğin sona ermediğini söyledi. Bonnici,  Euro Bölgesi’nde negatif makroekonomik bir döngünün sebep olduğu krizin sonuçlarının belirsiz olduğunu belirtti.

• Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Büyümeyi ılıman hale getirmemiz iyi olur diye düşündük. Hükümet ile paylaştık. Bu açıdan bakıldığında ocak, şubat ve mart aylarını içeren ilk çeyrekte gayri safi hasılanın yatay seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz. Fakat daha sonra nisan, mayıs ve haziran aylarında bunun tekrar artıya döneceğini, büyüme eğiliminin ılımlı şekilde devam edeceğini tahmin ediyoruz. Buradan enflasyonist baskı beklemiyoruz” dedi. Başçı, son aylarda haber akışının hızlandığını, ekranlarda ve gazetelerde önemli gelişmelerin yer aldığını belirterek, özellikle son haftalarda daha ziyade Avro Bölgesi’nden haber akışlarının olumsuz yönde olduğunu belirtti.

• Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın, Yunanistan’ın eurodan çıkmak zorunda kalması durumunda uygulanacak acil durum senaryoları üzerine çalıştığı belirtildi. Reuters haber ajansı, AB’nin ticari işlerinden sorumlu üyesi Karel de Gucht’in Cuma günü yayınlanan bir röportajda bu bilgiyi verdiğini belirtti. Gucht, Yunanistan’ın çıkışının Euro Bölgesi’nin sonu olmayacağını savundu.

• Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanı Jean Claude Trichet, Euro Bölgesi’ni ve para birimini korumaya yönelik olarak sert önlemler içeren ve bölgenin temelindeki zayıflıkları gidermeye yönelik bir plan açıkladı. Trichet’nin planı, Avrupa Birliği liderlerine bölgeye üye bir ülkenin iflasını ilan ederek bu ülke mali politikalarının yönetimine el koyma hakkı veriyor.

• Büyük bankaların küçültülmesi ve bu amaçla bölünmeleri gerektiğini söyleyen FED yetkilileri arasına bir yenisi daha katıldı. Dallas FED başkanı Richard Fisher, JP Morgan’ın son dönemde yaşadığı 2 milyar dolarlık zarara dikkat çekerek bu tip büyük bankaların yönetim zorluklarına ve oluşturdukları riske vurguda bulundu.

 

Destek Menkul Değerler