Anasayfa » Posts tagged 'borsa tiyoları'
Ulukartal Kapital Günlük Borsa Yorumları ve Döviz Piyasa Analizi

Günlük borsa yorumu ve döviz analizi ile emtia yorumu Ulukartal Kapital ( http://www.ulukartal.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Uluslararası Döviz Piyasaları Raporudur.

Canlı borsa bölümümüzde borsa kağıtlarının canlı performanslarını takip edebilirsiniz:

“Gündem FED’in beklendiği gibi üçüncü parasal genişlemeye gidip gitmeyeceği oldu. Fed’in bu hafta üçüncü tur parasal genişleme sinyali vereceği spekülasyonu hisse senedi piyasalarına alışlar getirirken, Euro ve Dolar’da volatilitenin oldukça yükselmesine sebep oldu. Diğer yandan İrlanda Maliye Bakanı Michael Noonan’ın, gelecek 3 yıl için planlanan harcama kesintileri ve vergi artışlarını Aralık ayındaki bütçe görüşmeleri öncesinde detaylı olarak açıklaması bekleniyor. Açıklamalar ile piyasaların tekrar güvenini kazanmak isteyen İrlanda hükümetinin de açıklamaları piyasalara yön verici nitelikte olacaktır.

EKONOMİK GELİŞMELER

Global piyasalarda Morgan Stanley, JP Morgan ve Credit Suisse gibi bankaların ardından Goldman Sachs Group Inc. de ABD’nin büyüme tahminini, toparlanmanın hız kestiği gerekçesiyle indirdi. Önceki tahmininde ABD ekonomisinin 2011’de yüzde 1.7 büyüyeceğini öngören Goldman Sachs, tahmini aşağı yönlü revize ederek yüzde 1.5’e çekti. Diğer yandan FED’in üçüncü parasal genişlemeye gideceği beklentileri hisse senedi piyasalarına alış getirdi. FED kararları piyasaların takibinde olacaktır. Diğer yandan Libya’da muhaliflerin kontrolü ele geçirmesiyle petrol üretiminin düzeleceği beklentisi, petrolün varil fiyatını 81 dolar seviyelerine geriletti. Altının ons fiyatı 1,898 dolarla yeni bir rekor kırdı.

EUR/USD

EURUSD Paritesi 1,4380 seviyelerinden başladığı haftada, 1,4340 seviyelerine kadar düştü ve dün öngördüğümüz gibi bu seviyeden gelen alımlar sonucunda hedef noktamız olan 1,4430 seviyelerine kadar yükseldi. Euro Bölgesinin mali problemleri ve FED’ten gelmesi muhtemel üçüncü parasal genişleme kararı beklentileri sonucu volatilitenin yükseldiğini gördük. FED’in olası parasal genişleme politikasına gitmesi, dolara, euro karşısında güç kaybettirecektir. 1,4330 – 1,4450 seviyeleri arasında hareket beklediğimiz kotasyonda 1,4330 seviyeleri alış pozisyonları için uygun gözükmektedir. Alış yönünde açılabilecek bu pozisyonlarda 1,4420 – 1,4450 seviyelerinin kar al noktaları ve 1,4300 seviyesinin stop seviyesi olarak belirlenmesinin uygun olabileceğini öngörmekteyiz.

GBP/USD

GBPUSD Paritesi 1,6450 – 1,6500 seviyeleri arasında dar bir bantta işlemler görmekte. 1,6450 seviyesi önemli destek konumundadır. Gün içerisisnde bu seviyelerden alışların bir miktar gelebileceğini düşünmekteyiz. 1,6550 – 1,6600

 

(daha&helliip;)

İlgili Aramalar:

Günün borsa yorumu ve piyasa beklenti haberleri

Günün borsa yorumu ve piyasa beklenti haberleri bölümünde Yatırım Finansman Menkul Değerler ( http://www.yfas.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Gün Ortası Bültenini sizlere sunuyoruz.

Canlı borsa için de Canlı Borsa bölümümüzü ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca canlı döviz fiyatları bölümümüz hizmete girmiştir:

“IMKB ‘ 100 ENDEKSİ :50.469

Destekler:49.500’48.800// Dirençler: 53.000 ‘ 53.750

İMKB-100 endeksi, I. seansı %3.47 oranında değer kaybıyla tamamladı. İşlem hacmi ise son üç işlem gününde olduğu üzere yine yüksek, 1.372 mn TL olarak gerçekleşti. Banka endeksi, %1.38, Sanayi endeksi ise %4.56 oranında düştü.

Dünkü öğlen saatlerine göre bakıldığında İMKB-100 endeksi, % 5.84 oranındaki değer kaybıyla yaklaşık %5.0-%6.0 civarında kayıpların olduğu yurt dışı piyasalara göre uyumlu bir seyir izliyor.

Yurt dışında ve yurt içinde son yedi işlem günü boyunca devam eden aralıksız düşüşlerin ardından bugün sabah saatlerinde Asya piyasalarından başlayan iyimserliğin sınırlı kalması devamında ikinci tur sert satışları beraberinde getirdi ve endeks gün içinde 50.000 desteğinin altına kadar geriledi.

Yukarıda endeksin haftalık döviz sepeti bazında grafiği yer alıyor. Geçtiğimiz hafta ‘döviz sepeti bazında’ takip ettiğimiz 200-Haftalık (ağırlıklı) HO’sının (kırmızı) geçtiği 61.800 desteğini ve 200-Haftalık (basit) HO’sının (mavi) geçtiği 58.000 desteğini peş peşe kıran endeks, bugün itibarıyla da 2009-2010 rallisinin ‘kritik’ Fibonacci desteği olan 23.150 seviyesine kadar geriledi. Söz konusu seviye, 2.16 döviz sepeti üzerinden hesaplandığında TL bazında 50.000 seviyesine karşılık gelmektedir.

DOLAYISIYLA, DÖVİZ SEPETİNİN 2.16 SEVİYESİNDE AYNI KALDIĞI VEYA ALTINA DOĞRU GERİLEDİĞİ KOŞULLAR ALTINDA ENDEKSİN 50.000 SEVİYESİNİN ÜZERİNDE RAHAT BİR SEYİR İZLEMEYE BAŞLAMASI, İLK CİDDİ TEPKİ VERME OLASILIĞINI GÜNDEME GETİREBİLİR.

Bu çerçevede baktığımızda endeksin bu şekilde günü tamamlaması halinde yarın itibarıyla bir tepki hareketine başlaması yüksek bir olasılıktır. Ayrıca, bugün akşam saatlerinde FED’den gelecek olan açıklamaların piyasaları tatmin edici ölçüde olması, olası bu tepki hareketinin güçlenmesini sağlayabilir. Ancak bu beklentiyle alınacak pozisyonlarda endeksin ‘ana’ (aksiyon) trendinin düşüş yönünde olduğu, ‘ara’ (reaksiyon) trendlerinin ise yükseliş yönünde olduğu ‘yeni’ bir dönemde olduğumuz unutulmamalıdır.

VOB-30 Endeks: 62.200

Güne 63.000 desteğinin hemen altına gerileyerek başlayan endeks, açılışın ardından yeniden 63.000 seviyesinin üzerine yükselmeyi başarsa da başlayan tepki hareketi daha öncekilerde olduğu gibi yine sınırlı kaldı.

Dünkü kapanışının sadece %1.0 üzerinde yer alan 64.775 seviyesine kadar yükselen kontrat, bu noktadan itibaren tekrar hızla gerileyerek ‘zarar-kes’ noktası olarak belirlediğimiz 63.000 desteğini kırdı. Aynı hızla ‘Teknik Analiz Notu’ gönderemediğimiz kontratta, 64.900 maliyetli ‘uzun’ pozisyonlarımız %3.0 oranındaki zarar realize ederek kapatıldı.

Kontratın bugün gördüğü en düşük olan 60.050 seviyesinden itibaren yeniden bir reaksiyon vermeye çalıştığı gözleniyor. Söz konusu reaksiyon dalgasının hedefini 64.000 seviyesi olarak hesaplamakla birlikte, 63.000 seviyesine doğru güçlenme işareti vermediği sürece ‘uzun’ pozisyon açmayı tercih etmiyoruz.

Son sekiz işlem gününde aralıksız olarak yaklaşık %19-20 oranında değer kaybeden kontratta, bu seviyelerden ‘kısa’ pozisyon açmayı ise riskli buluyoruz.

Destekler: 61.700-61.250-60.600 // Dirençler: 62.500-62.800-63.150

VOB Dolar Kontratı: 1.7830

Açılıştan itibaren ‘zarar-kes’ seviyesi olarak belirlediğimiz 1.780 seviyesinin altında bir seyir izleyen ve geri çekilme sinyalini koruyan kontrat, gün içinde 1.780 seviyesinin anlamlı ölçüde üzerine yükseldi. Bu nedenle, 1.7510 maliyetli ‘kısa’ pozisyonlarımız 1.790 seviyesinden %2.2 oranındaki zarar realize edilerek kapatıldı.

Paritedeki ve döviz sepetindeki sert hareketlere bağlı olarak tahmin yapmanın oldukça zorlaştığı kontratta, kapanışın bugünkü açılış seviyesi olan 1.79 seviyesinin altında olması halinde yeniden ‘kısa’ pozisyon açılabileceğini, ancak teknik göstergelerinin ‘aşırı’ alımda olması nedeniyle ‘uzun’ pozisyon açılmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Destekler: 1.7800-1.7775-1.7750 // Dirençler: 1.790-1.7920”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com

Borsa yeni güne nasıl başlar – Günlük forex yorumları

Borsa yeni güne nasıl başlar?
ABD’nin notunu düşürülmesi İMKB de ne etki eder?
Borsadaki düşüş devam eder mi?
Yatırımcının sorduğu sorulara ilişkin borsa yorumlarını sizlere aktarmaya devam ediyoruz:
Şeker Yatırım ( http://www.sekeryatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

“İMKB haftanın son işlem gününde yurt dışı piyasalarda yaşanan rekor gerilemeler ile sertsatışlarla karşılaştı. ABD ekonomisine ilişkin resesyon kaygıları, İspanya ile İtalya’nın borç krizine ilişkin artan endişeler sonrası yurt dışı borsalarda yaşanan sert satışlar ve Merkez Bankası’nın almış olduğu son kararlar, piyasalarda sert satışların gelmesine neden oldu.

Beklentilerden iyi gelen ABD tarım dışı istihdam verisine karşın yurt dışında yaşanan sert satışlar Endeksi olumsuz etkilerken, İMKB-100 Endeksi gelen sert satışların ardından haftayı 3.060 puan (%5.16) düşüşle 56.266 seviyesinden tamamladı. İMKB’nin son bir haftaki kaybı %9.7 seviyesine ulaştı.

S-P’nin Cuma akşamı ABD’nin ‘AAA’ olan notunu tarihinde ilk kez AA+’ya indirmesi ve görünümüde negatife çekmesi sonrası Asya borsaları ve ABD vadeli Endekslerinde yaşanan sert satışların etkisinde İMKB‘nin de haftaya satıcılı bir seyirle başlayacağını düşünüyoruz. ABD’nin kredi notunun kırılmasının ardından G20 ve G-7 toplantıları ve Merkez Bankaları’nın bugün yapacağı açıklamalar yakından takip edilecektir.

Para ve Döviz Piyasaları

TL haftanın son gününde, 1 $ ve 1 ¬’dan oluşan sepet bazında %0,9 değer kaybederken, $ kuru sadece %0,1 yükselerek günü uluslar arası piyasada 1,7423 seviyesinden tamamladı. $/TL kuru ABD’nin kredi notunun S-P tarafından kırılması nedeniyle sabah saatlerinde 1,7550 civarında işlem görüyor. 15 Mayıs 2013 vadeli gösterge tahvil faizi haftanın son gününde 5 baz puan yükselerek günü %8,52 seviyesinden tamamlarken, tezgahüstü piyasada sabah saatlerinde %8,65 seviyesinden işlem görüyor. Bugün para piyasaları üzerindeki baskının devam etmesini bekliyoruz. Yarınki Fed toplantısında alınan kararların piyasadaki gidişatı değiştirmesi olasılığı bulunduğunu not etmekte fayda ediyoruz.”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com

İlgili Aramalar:

Şeker Yatırım 4 ağustos borsa yorumu
Şeker Yatırım 4  ağustos borsa yorumu aşağıda yer almaktadır. Borsa gündemindeki anlık gelişmeleri ve borsa haberlerini  Foreks Haber bölümümüzden takip edebilirsiniz:
Şeker Yatırım ( http://www.sekeryatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Endeksin Teknik Analiz Raporu:

“Güne sert satışlar ile başlayarak 61.500 desteğini aşağıya doğru kıran Endeks 61.000 seviyesinin altına sarkarak 60.750 seviyelerini test etti. Bu seviyelerden gelen tepki alımları ile toparlanan Endeks günün ikinci yarısında 62.000 seviyelerine kadar yükseldi. Ancak, bu seviyede tutunamayan ve 61.500 desteğinin altına sarkan Endeks kapanışını 61.315 paundan gerçekleştirdi.

Bugün güne tepki alımları ile başlamasını beklendiğimiz Endeksin önce 61.500 direncini test etmesini bu seviyenin kırılması durumunda ise 62.000’e doğru bir hareket gerçekleştirmesini bekliyoruz.”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir…

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com

Yurtiçi piyasa ve yurtdışı piyasa yorumu – 1 ağustos borsa yorumu

Yurtiçi piyasa ve yurtdışı piyasa yorumu aşağıda yer almaktadır.1 ağustos borsa yorumu ve borsa gündemi haberleri ile önemli borsa tiyolarını sizlere aktarmaya devam ediyoruz:
ABD Başkanı Barack Obama, borç limiti konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Demokrat ve Cumhuriyetçi liderlerin üzerinde uzlaşı sağladığı anlaşmaya göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde bütçede 1 trilyon dolarlık kesintiye gidilmesi hedefleniyor. Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Cumhuriyetçi liderler arasında yapılan görüşmelerde de 14.3 trilyon dolarlık borçlanma limitinin kademeli olarak 2.2 trilyon dolar arttırılması üzerinde anlaşıldığı belirtiliyor. Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin kabul ettikleri anlaşmanın bugün Senato ve Temsilciler Meclisi´nde oylanması bekleniyor.

St. Louis FED Başkanı James Bullard, enflasyon ortamında bir değişikliğin FED’i ekonomiye ek teşvikler vermesini engeller bir ortam oluşturduğunu bildirdi.

Çin’de resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Temmuz ayında Haziran ayına göre geriledi. İmalatçıların kredi temininde sıkıntılar ve yavaşlayan global talep ile uğraştıklarına işaret eden verilerle PMI, Haziran ayındaki 50.9 puandan, Temmuz’da 50.7 puana geriledi.

İngiltere Sanayi Konfederasyonu (CBI), İngiltere ekonhomisinin bu yıl daha önce düşünülenden ciddi şekilde daha yavaş büyüyeceğini öngördüğünü bildirdi. CBI, Dünya genelinde yaşanan bir dizi şokun şirketlerin güven kaybına uğramalarına ve aktivitelerini frenlemelerine yol açtığını belirterek, 2011 yılı için daha önce yüzde 1.7 olarak açıkladığı büyüme beklentisini yüzde 1.3’e indirdi.

Avrupa Birliği’nin son planına göre, Yunanistan ve Avrupa’nın borç krizindeki diğer ülkelerin Avrupa Birliği kaynaklarına ulaşması kolaylaştırılacak. Pazartesi açıklanması beklenen plana göre, Yunanistan, İrlanda, Portekiz, Macaristan, Letonya ve Romanya’ya ekstra yardım sağlanmayacak. Ancak Euro Bölgesi’nin zayıf ekonomileri, sağlanan yardımlara daha hızlı ve daha kolay erişebilecek.

Yurtiçi

Hazine, bugün 3 yıl (1036 gün) vadeli, 3 ayda bir yüzde 2 kupon ödemeli tahvil ihalesi gerçekleştirilecek. Valörü 3 Ağustos 2011 olan tahvilin anapara geri ödemesi 4 Haziran 2014’te yapılacak.

Türkiye’nin otomotiv ihracatı Temmuz ayında yüzde 38.0 artış gösterdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) tarafından açıklanan verilere göre, geçen yılın aynı ayında 1 milyar 383,6 milyon dolar olan ihracat, bu yıl aynı ayda 1 milyar 909,9 milyon dolara çıktı.

Halen asgari ücretin yüzde 80’i düzeyinde olan işsizlik aylığındaki üst sınır asgari ücretin 1.5 katına çıkarılacak. Böylece halen en fazla 670 lira olan işsizlik aylığı bin 256 liraya kadar çıkabilecek.
Turkish Yatırım

Yurtiçi ve Yurtdışı Borsa Gündemi ve 29 Haziran Borsa Yorumu

Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda bugün neler olacak?

Günlük borsa yorumları ve borsa gündemini sitemizden takip edebilirsiniz. Ayrıca seans içi gelişmeleri de Canlı borsa bölümümüzden inceleyebilirsiniz:

Yurtdışı

 • Saat 14:00’de Yunanistan’da hükümetin Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) troykasıyla varılan paket anlaşma çerçevesinde hazırladığı üç yıllık orta vadeli bütçe planı oylamaya başlanacak.
 • JAPONYA’DA MAYISTA SANAYİ ÜRETİMİ (ÖNCÜ) 5.7% (BEKLENTİ 5.5%, ÖNCEKİ 1.6%)
 • Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığına Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde seçildi.
 • Portekiz’de Pedro Passos Coelho’nun başbakanlığında kurulan sağ koalisyon hükümeti, ekonomik programını açıkladı. Başbakan Coelho, ”öncelikli hedeflerinin Portekiz’in normal bir şekilde kendini finanse edecek duruma gelmesi olduğunu” belirterek, IMF ve AB ile imzalanan 78 milyar avro finans yardımı içeren anlaşmanın tüm yükümlülüklerini yerine getirme garantisi verdi.
 • Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, global ekonomi içinbu yıl büyüme beklentisini indirirken, önümüzdeki iki yıl için yükseltti. Fitch’in konu ile ilgili değerlendirmesine göre, bu yıl büyüme beklentisi yüzde 3.2’den yüzde 3.1’e çekildi. Kurum, 2012 ve 2013 yılları için ise büyüme beklentisini yüzde 3.4’e yükseltti. Fitch, global ekonominin toparlanma yolunda olduğunu, ancak bunun düzenli olmadığını kaydetti. Fitch, ABD için ise ılımlı büyüme beklentisini sürdürdü.
 • ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America Corp., mortgage davalarının ardından, büyük kayıpları olan yüksek profilli yatırımcılarıyla masaya oturdu. Anlaşmaya çok yakın olan bankanın, yatırımcılara ABD’deki konut piyasasının çöküşünün öncesinde oluşan zararları telafi etmek üzere 8.5 milyar dolara yakın para ödeyeceği tahmin ediliyor.
 • Berlin’de biraraya gelen Almanya ve Çin Başbakanları, iki ülke arasında 15 milyar dolar değerinde ticaret anlaşması imzaladı.
 • ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Hindistan’ın ekonomik büyümesindeABD’li firmalar için daha “kullanılmamış potensiyel” görüyor. Hindistan Maliye BakanI Pranab Mukherjee ile görüşen Geithner, ABD’li şirketlerin Hindistan ekonomisine giriş yapmaya çalıştığında önlerinde büyük engeller olduğunu belirtti.
 • Brezilyada açılması beklenen yeni çelik fabrikalarının kömür tedarik etmede yaşanan zorluktan dolayı açılamayacağını beklentisi oluştu. Vale SA, ArcelorMittal,Techint veWuhan Iron and Steel gibi şirketler 2016’da Brezilya’da çelik üretim kapasitesini genişletmeyi planlıyor fakat kok kömürü ve temel hammaddelerin kıtlığından dolayı planları işlemeyecek.


Yurtiçi

 • Ciments Francais, Afyon Çimento’da kendi hisse tamamının olası satışı için stratejik alternatifleri değerlendirmek ve uygulamak amacıyla finansal danışman olarak Mediobanca’yu atadı.Ciment Francais, 10 Mayıs tarihinde KAP’a Afyon Çimento’nun mevcut hisselerinin yüzde 51’ini oluşturan Borsada işlem görmeyen statüdeki hisselerinin Borsada işlem gören statüye dönüşmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) başvurmayı kararlaştırdığını duyurmuştu. Ciments Français, Afyon Çimento’da sahip olduğu hisseleri borsada ve/veya blok satış yoluyla finansal veya stratejik yatırımcılara satabileceğini de bildirmişti.
 • Türkiye’ye gelen uluslararası yatırım tutarı geçen yıl 9 milyar doların üzerine çıktı. Yabancılar, global kriz öncesi özelleştirmelere büyük ilgi gösterirken son dönemde gayrimenkule önem veriyor. İstanbul, Antalya ilk sıraları alırken tatil bölgeleri listede öne çıkıyor.
 • Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Aksu, 2023 yılına kadar her evde bir sigorta poliçesi hedeflediklerini belirterek, “Önümüzdeki 10 yılı sigortacılık açısından olumlu görüyoruz” dedi.

Kaynak:Turkish Yatırım
Borsagundem.com

Akfen Holding,Boyner Mağazacılık ve Emlak Konut GYO hisse yorumları – Şeker Yatırım

Akfen Holding,Boyner Mağazacılık ve Emlak Konut GYO hisse yorumları ve  Şeker Yatırımşirket haberleri aşağıda yer almaktadır:

Akfen Holding (AKFEN.IS) İDO İstanbul Deniz Otobüsleri’nin %100 oranındaki hissesinin, şirketin %30 oranında hisseye sahip olduğu TASS Denizcilik ve Ulaştırma Hizmetleri’ne devrinin, satış bedeli olan 861 milyon USD’nin ödenmesiyle tamamlandığını bildirdi.

Boyner Mağazacılık (BOYNR.IS)  gelişmekte olan orta harcama gruplarına yönelik olarak yeni bir department store formatı yaratma kararı aldı. Mevcut mağazalara ilaveten pazara sunulacak olan bu yeni formatta, esnek mağaza büyüklerinde (800_2500 m2), değişik ürün yapısı, cazip fiyat ve marka karması bulunacağını belirtti.

Emlak Konut GYO (EKGYO.IS) İstanbul Tuzla Emlak Konutları 1.Etap 1.Kısım Konut, Sosyal Donatı İnşaatları ve Ataşehir İlçesi Bölge Parkı İnşaatı ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşleri projesinin sözleşmesinin, yüklenici ile imzalandığını bildirdi.

16 Haziran Sermaye Arttırım Yapan Şirketler

Sermaye arttırımı yapan şirketlere ait tablo aşağıda yer almaktadır:

Bedelli Bedelsiz (İç Kaynak+I.Temettü) His. Dağ. Tar.
2011 Rüçhan Hakkı (TL) % Diğer (TL) Fiyat (TL) TL %
ULKER 0,00 0,00 0,00 0,00 14.000.000,00 5,21
ALYAG 4.145.922,00 15,00 0,00 1,00 0,00 0,00
ANHYT 0,00 0,00 0,00 0,00 50.000.000,00 20,00
ASLAN 65.080.837,60 1.012,82 1.493.483,94 1,00 0,00 0,00
AVGYO 48.000.000,00 200,00 0,00 1,00 0,00 0,00
BISAS 5.700.000,00 90,48 0,00 1,00 0,00 0,00
BURCE 0,00 0,00 0,00 0,00 7.776.000,00 1.200,00 27.05.2011
CEYLN 15.170.000,00 222,11 0,00 1,00 0,00 0,00
DEVA 0,00 0,00 70.656,00 0,00 0,00 0,00
DEVA 19.929.344,00 11,07 0,00 1,00 0,00 0,00
DYHOL 1.000.000.000,00 100,00 0,00 1,00 0,00 0,00
ECBYO 0,00 0,00 0,00 0,00 7.000.000,00 50,00 27.05.2011
EMKEL 11.030.792,00 50,21 0,00 0,00 0,00 0,00
ENKAI 0,00 0,00 0,00 0,00 300.000.000,00 13,64 02.06.2011
EREGL 0,00 0,00 0,00 0,00 550.000.000,00 34,38 15.03.2011
ESCOM 0,00 0,00 7.995.697,00 0,00 0,00 0,00
EGCYO 0,00 0,00 5.000.000,00 0,00 0,00 0,00
FENIS 0,00 0,00 0,00 0,00 7.000.000,00 20,59
FINBN 0,00 0,00 0,00 0,00 115.000.000,00 5,22
FRIGO 12.000.000,00 100,00 0,00 1,00 0,00 0,00
FVORI 89.173.492,51 483,75 0,00 0,00 -36.867.593,80 -66,67
GDKYO 0,00 0,00 0,00 0,00 693.000,00 10,00 18.05.2011
GENTS 0,00 0,00 0,00 0,00 36.368.960,00 62,03
PEGYO 29.000.000,00 48,25 0,00 0,00 -35.900.000,00 -37,40 01.03.2011
GLYHO 0,00 0,00 24.996.312,55 0,00 0,00 0,00
GRNYO 0,00 0,00 0,00 0,00 3.500.000,00 13,21 16.06.2011
IDAS 12.000.000,00 100,00 0,00 1,00 0,00 0,00
YGYO 0,00 0,00 210.964.387,00 0,00 0,00 0,00
IHLAS 395.200.000,00 100,00 0,00 1,00 0,00 0,00
ISFIN 0,00 0,00 0,00 0,00 44.000.000,00 14,92
ISGYO 0,00 0,00 0,00 0,00 150.000.000,00 33,33 06.06.2011
IZMDC 0,00 0,00 0,00 0,00 150.000.000,00 100,00
KARSN 64.447.432,64 32,96 0,00 0,00 0,00 0,00
KIPA 62.871.336,00 56,23 0,00 0,00 0,00 0,00
MNDRS 0,00 0,00 0,00 0,00 41.000.000,00 22,28
MTEKS 20.000.000,00 400,00 0,00 0,00 -20.000.000,00 -80,00 17.01.2011
NTHOL 156.750.000,00 75,00 0,00 0,00 0,00 0,00
IHMAD 0,00 0,00 55.966.071,00 0,00 -12.423.533,00 -34,51 24.05.2011
RAYSG 26.000.000,00 18,97 0,00 1,00 0,00 0,00
SELGD 6.000.000,00 200,00 0,00 0,00 -18.317.786,00 -85,93
SERVE 2.900.000,00 40,00 0,00 1,00 0,00 0,00
SISE 0,00 0,00 0,00 0,00 156.000.000,00 13,64
SKBNK 0,00 0,00 0,00 0,00 250.000.000,00 33,33
SKTAS 0,00 0,00 0,00 0,00 13.560.000,00 100,00
TEBNK 0,00 0,00 1.104.390.000,00 0,00 0,00 0,00
THYAO 0,00 0,00 0,00 0,00 200.000.000,00 20,00
TRNSK 32.432.341,09 199,52 0,00 0,00 1.312.499,31 8,07
TSKB 0,00 0,00 0,00 0,00 100.000.000,00 14,29 24.05.2011
VAKFN 0,00 0,00 0,00 0,00 25.000.000,00 100,00
METRO 150.000.000,00 100,00 0,00 0,00 0,00 0,00
EGCYH 10.973.000,00 121,56 0,00 1,00 0,00 0,00
EGCYH 0,00 0,00 30.000.000,00 0,00 0,00 0,00
RHEAG 0,00 0,00 4.385.293,00 0,00 0,00 0,00
RHEAG 0,00 0,00 13.614.707,00 0,00 0,00 0,00
VKGYO 0,00 0,00 0,00 0,00 1.200.000,00 5,77 09.06.2011
YATAS 0,00 0,00 109.878,00 0,00 0,00 0,00
YATAS 25.679.817,00 150,00 0,00 0,00 0,00 0,00
METUR 5.329.219,51 66,62 0,00 1,00 4.670.780,49 58,38 07.03.2011
GEREL 10.518.000,00 78,02 0,00 1,00 0,00 0,00
INFYO 4.500.000,00 200,00 0,00 0,00 -2.250.000,00 -50,00 10.05.2011
AKMGY 0,00 0,00 0,00 0,00 23.564.000,00 172,00
IBTYO 5.000.000,00 100,00 0,00 1,00 0,00 0,00
HDHOL 5.000.000,00 100,00 0,00 1,00 0,00 0,00
HDFYO 1.700.000,00 66,67 0,00 0,00 -1.700.000,00 -40,00 16.02.2011
MRTGG 5.000.000,00 41,67 0,00 1,00 0,00 0,00
RYSAS 0,00 0,00 0,00 0,00 51.000.000,00 86,44 03.01.2011
ARMDA 0,00 0,00 0,00 0,00 12.000.000,00 100,00 06.06.2011
EMBYO 8.940.000,00 200,00 0,00 0,00 -4.470.000,00 -50,00 14.03.2011
KAREL 0,00 0,00 0,00 0,00 7.500.000,00 20,00
MRBYO 792.000,00 20,00 0,00 0,00 396.000,00 10,00 07.06.2011
AVTUR 72.000.000,00 2.400,00 0,00 1,00 0,00 0,00
OYAYO 0,00 0,00 0,00 0,00 1.500.000,00 15,00 08.06.2011
ISMEN 0,00 0,00 0,00 0,00 60.000.000,00 30,00
SNGYO 0,00 0,00 0,00 0,00 100.000.000,00 20,00
ETYAT 8.784.286,52 200,00 0,00 1,00 -4.392.143,26 -50,00 14.03.2011
GOZFN 98.944.462,00 278,49 0,00 0,00 0,00 0,00
LATEK 0,00 0,00 0,00 0,00 9.500.000,00 31,67 04.01.2011
AKSEN 0,00 0,00 58.500.000,00 0,00 0,00 0,00
MANGO 0,00 0,00 0,00 0,00 12.000.000,00 120,00
EUROM 40.000.000,00 200,00 0,00 1,00 0,00 0,00
GEDIK 0,00 0,00 0,00 0,00 10.800.000,00 30,00 20.05.2011
KATMR 0,00 0,00 0,00 0,00 12.500.000,00 100,00
LKMNH 0,00 0,00 0,00 0,00 2.087.500,00 15,00 06.05.2011
IMKB’nin güne düşüşle başlaması bekleniyor

Borsada dün yaşanan kayıpların ardından bugün de borsanın güne düşüşle başlamasının beklendiği belirtliyor. Borsa gündeminde öne çıkan haberleri ve borsa yorumları ile forex haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz:

HİSSE SENETLERİ PİYASASI: Seçim sonrası ilk işlem gününü durağan geçiren İMKB’de dün satış baskısının oldukça etkili olduğu görüldü. Yurtdışı piyasalardaki olumlu hava ve Moody’s’in Türk bankalarının görünümünü yükseltmesi düşüşün önüne geçemezken, seçim sonrası BDDK’nın, Merkez Bankası’nın geçmişteki önlemlerinin ardından kredi büyümesini yavaşlatmak adına ek önlemler alacağı beklentisi özellikle banka hisselerinde tedirginliğe neden oldu. Bileşik Endeks dünü yüzde 2,21 düşüşle 62.186 puandan kapattı.

İMKB-100 Endeksi gün içerisinde 61.841-63.698 aralığında hareket etti. Bileşik Endeks’te dün gerçekleşen işlem hacmi ise 2,71 milyar TL seviyesindeydi. Endeksin güne 61.850 pik destek seviyesine doğru gerileyerek başlamasını bekliyoruz. Açılış sonrası 61.850 pik destek seviyesinin altına gelinmesi durumunda endekste düşüş hareketinin 61.450 ara destek seviyesini hedefleyeceğini düşünüyoruz.

61.450 ara destek seviyesi altında ise 60.725 ara destek seviyesi takip edilmelidir. Ayrıca 61.850 pik destek seviyesinin korunması durumunda 62.575 pivot direnç seviyesi hedefli yükseliş yaşanabilir. 62.575 pivot direnç seviyesinin gün içinde geçilmesi durumunda ise yükselişin ilk aşamada 63.000 sonrasında 63.325 ara direnç seviyelerini hedefleyeceğini öngörüyoruz.
Kaynak:
http://www.ziraatyatirim.com.tr/raporlar/Gunluk_Bulten/GB_15-06-11.pdf

2 haziran VOB raporu – foreks hisse analizi

Foreks piyasa haberleri ve borsalardaki gelişmeleri sizler aktarmayı sürdürüyoruz. Bugünkü VOB yorumu aşağıda yer almaktadır:

Aşağıda yer alan yorum Ekoklink sitesinde yer ala Alternatif Yatırım ( http://www.ayatirim.com.tr ) Tarafından Hazırlanan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Bültenidir…

Borsalarda Dün Kapanışlar ve Bu Sabahki Gelişmeler:

Amerika’da başta özel sektör istihdam verileri olmak üzere gelen ekonomik dataların beklentilerden kötü gelmesi ABD endekslerine değer kaybına ana tetikleyici oldu. Kötü ekonomik dataların ardından, Moody’s de Yunanistan’ın notunu üç basamak daha düşürerek B1 seviyesinden “temerrüt riski var” seviyesi olan CAA1 seviyesine düşürmesi ve IMF’nin haziran ayında Yunanistan’a ödenmesi gereken kredinin 5. diliminin kendine düşen payını vermeyeceğine dair açıklamaları Avrupa kaynaklı endişelerin yeniden artmasına neden oldu. Zira önceki gün Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırılmasına Almanya’dan onay geldiği yönündeki spekülasyonlar ile yükselen Avrupa ve ABD borsaları, yine Yunanistan’a ilişkin kaygıların Avrupa’da sürüyor olması nedeniyle yönünü dün yeniden aşağı çevirdi.

Aslında ADP özel sektör istihdam verisi Cuma günü ABD’de açıklanacak mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi açısından önemli bir dataydı. Ancak dün açıklanan bu data beklentilerin çok altında kalması ve ardından gelen ISM imalat verilerinin de uzun dönemdir gelen en kötü ISM datası olması ABD’de ekonomik iyileşmeye dair beklentileri iyice bozdu. Ancak ABD borsalarında asıl düşüş ABD’deki ekonomik kaygılardan çok Avrupa kaynaklı gibi görülüyor. Zira Yunanistan’ın notunun düşürülmesi ve IMF’in kredi dilimini serbest bırakmaya yanaşmamasına bir de bu ay açıklanması beklenen Avrupa bankalarının stres testi sonuçlarının açıklanma tarihini temmuz ayına çekmesi, piyasalardaki dünkü sert düşüşün ana sebepleri idi.

Bu sabah Asya piyasalarında dn Avrupa ve Amerikan borsalarındaki satış dalgasının devamı yaşanıyor. Diğer yandan Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley yarın açıklanacak mayıs ayı tarım dışı istihdam verisine dair beklentilerde düşüşe gittiklerini açıklıyorlar. Ancak istihdam datasında iyileşme olmaması borsalar için olumsuz değil, bilakis içinde bulunduğumuz dönem için olumlu haberdir. Zira istihdamdaki artış demek “ekonomik aktivitelerde FED’in istediği sonuçlara ulaşılmış, piyasadaki likiditenin çekilmesi zamanı gelmiştir” demektir. Ancak istihdam datasında bu artışın olmayışı ise piyasadaki likiditenin kalması, hatta belki de yeni bir artış anlamı taşıyabileceğinden istihdam datasına bu bakış açısı ile bakılmalıdır. Ancak küçük bir ülke olan ama Euro Bölgesi ülkelerine dahil olduğu için Euro ile borçlanan Yunanistan dünya ekonomisi için kısa vadede asıl sorunu teşkil ediyor. Euro Bölgesi “Yunanistan’ı korur, bu nedenle aldığımız Yunan tahvilleri çöp olmaz” görüşü değişmeye başlar ise Euro’ya güven azalır. Euro’dan kaçış başlar. Kaçış doğal olarak Dolar’a doğru olur. Dolar’a bu kaçış Dolar maliyetini artırır. Bu maliyet artışı Dolar ile borçlanarak pek çok mal ve hizmete yatırım yapan fonların panik satışlarına, hatta batmalarına yol açar. Daha devamını getirmeyeyim ama Yunanistan’ın kurtarılmayarak kendi haline bırakılması demek Lehman Brothers etkisinin devede kulak kalması demektir. Kısacası boşverin istihdam datasını. Asıl sorun hala Avrupa’da…

Son Not: Dün bültenimde attığım İngilizce başlığıma ilişkin olarak, bana İngilizce gramer bilgisi konusunda ayrıntılı bilgiler içeren mailler atan ve telefonlar eden tüm okurlara teşekkür ediyorum. Keşke başlıklar ile dikkat çekmedeki başarımı, uzun uzun yazdığım açıklamalar ile de yakalayabilsem…

Bugün İzlenecek Datalar : 11:30 – İngiltere PMI inşaat endeksi 15:30 – ABD haftalık işsizlik sigortası başvuruları 15:30 – ABD tarım dışı verimlilik

17:00 – ABD fabrika siparişleri

17:30 – ABD petrol stokları

İMKB Bugün İçin Beklenti :

İMKB30 spot endeks 200 günlük üssel hareketli ortalamasının geçtiği seviye olan 79250 seviyesini tekrar yukarı yönde geçmeyi başaramayarak ve bir süredir bültenlerimde de özellikle vurguladığım hedef seviye olan 75000 seviyesinin de altına önceki gün geriledikten sonra başlattığı tepki hareketini sürdürüyor.

Önceki işlem günlerine göre belirgin bir hacim artışı ile yaşanan bu tepki yükselişinin kalıcı olarak sürme ihtimalinin doğması kısa vadeli düşen kanal üst bandı seviyesi olan 77000’in üzerinde kalınması ile olacağını dün de yazmıştım. Dün 77000 direncini kırma girişiminde bulunarak kritik 77500 seviyesine yakın yerden dönen İMKB30 spot endeksin, bugün 77000 seviyesinin üzerine çıkması durumda daha önce üzerinde kalmayı başaramadığı ve şu anda önemli direnç seviyesi olan 200 günlük üssel hareketli ortalama seviye olan 79000’e yönelecektir.

Diğer yandan dün İMKB kapandıktan sonra ABD borsa endekslerinde %2’yi geçen düşüş, bu sabah Asya piyasalarında %2’lere yaklaşan düşüşler İMKB30 spot endeksteki yaşanacak hareketi kritik bir hale sokuyor. Çünkü bugün 77000 direnç geçmeyi başaramayarak İMKB30 spot endeksin geri çekilmesi ve 75000’in altına kayması durumunda hedefi düşen kanal alt bandı olan 73000 seviyesi olabileceğinden dikkatle takip edilmelidir.

Euro/Dolar

Euro/ Dolar paritesinin dünkü sert hareketlerine rağmen, olası seyrine dair beklentimde değişiklik yok:

1,40 teknik olarak çalışarak yeniden tepki vererek ikili dip olasılığı teknik olarak teyid eden ve 1,4250 seviyesinde kısa vadeli hareketli ortalamarın yukarı kestiği parite 1,42’nin altına kaymadıkça Euro lehine hareketini sürdürecek ve teknik olarak 1,47 seviyesini hedefleyecek gibi görülüyor.

Dolar/TL

Bir süredir aynı cümleleri Dolar/TL için yazıyorum ama teknik olarak fiyatlar Dolar/TL’de 1,57’nin altına kaymadıkça, aşağıdaki yorumumu bültenimde aynen korumak zorundayım. Çünkü yatırımcılar tarafından, Dolar/TL 1,57’nin altına gelmediği gibi 1,62 seviyesinin kritik önemi kısa vadeli bakış açısından çok daha fazla ön planda tutulmalı.

Dolar/TL’de teknik olarak bir yükseliş formasyonu olan Ters Omuz-Baş-Omuz (OBO) formasyonu görüntüsü veriyor. Bu formasyonun teyidi boyun çizgisi olan 1,62’nin geçilmesi ile teyid edecektir. Teknik olarak 1,58-1,60 bandı arasında tutunan ve “güç topluyor ” görüntüsü veren Dolar/TL’nin 1,62 seviyesini görme hatta geçme olasılığı göz ardı edilmemelidir. Bu seviyenin geçilmesi ve üzerinde kalınması yükseliş hareketini sertleştireceği ve 1,70’leri hedefleyece bileceği için alarm seviyesi olarak kabul edilmelidir.

Diğer yandan 1,57’nin altında kalmayan ve güçlü duran Dolar/TL 1,57’in altına sarkar ise kısa vadede 1,55’e, hatta 1,53’e kadar geri çekilme olasılığı yükseleceğinden ve dikkatli takip edilmelidir…!”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com
Kaynak:Ekoklinik..com

Domain