Anasayfa » Kategori: 'Forex Altın'
22 Mart Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

Euro dolar karşısında, Euro Bölgesi’nde imalat sanayi ve hizmet sektöründe daralma olduğunu gösteren verinin, ekonominin resesyondan çıkmakta zorlandığı yolundaki işaretlere katkıda bulunması sonucu son dört ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Avrupa ortak para birimi, Almanya’da imalat sanayinin daraldığını gösteren diğer bir veri sonrası, 16 önemli para biriminin çoğu karşısında değer kaybetti. Euro, Güney Kıbrıs’ta Avrupa Partisi lideri Demetris Syllouris’in finansal kurtarma konusunda bir anlaşmaya varılacağına güvendiğini açıklamasının ardından bir miktar toparlandı. Euro Bölgesi’nde imalat sanayi ve hizmet sektörünü birlikte gösteren bileşik satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Şubat ayındaki seviyesi olan 47.9’dan Mart ayında 46.5 seviyesine düştü. Almanya’da imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Mart ayında beklenmedik bir şekilde 48.9 seviyesine düştü ve hizmet sektörü PMI verisi de geriledi.
Avrupa Merkez Bankası (AMB), Güney Kıbrıs bankalarına fonlamayı, uluslararası kreditörlerle bir kurtarma paketi konusunda anlaşma sağlanamaması durumunda, 25 Mart’ta keseceğini kaydetti. Avrupa Merkez Bankası dün e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, Acil Likidite Yardımı’nı (ELA), 25 Mart 2013 tarihine kadar mevcut seviyelerde devam ettirme kararı aldı. Bu tarihten sonra, ELA yalnızca, ilgili bankaların ayakta kalmasını sağlayacak bir AB/IMF programı hazırlanması durumunda, düşünülebilir” şeklinde görüş bildirdi.
İspanya ve İtalya tahvilleri, zayıf Euro Bölgesi ekonomik verilerinin, Avrupa Merkez Bankası’nı ekonomiyi canlandırmaya yönelik adım atmaya sevkedeceği spekülasyonu ile, yükselişini ikinci güne taşıdı. Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizinin, Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Michael Sarris’in, Rusya’nın ülkeye borç geri ödemelerine destek için kredi vermeyeceğini, ancak yatırımlarını Kıbrıs’a yönlendirerek yardımcı olabileceğini kaydetmesinin ardından, son 11 haftanın en düşük seviyesi ile arasında dört baz puan kaldı.

ABD

ABD’de geçtiğimiz hafta beklenenden daha az işsizlik sigortası başvurusu yapılırken, istihdam piyasasının son zamanlardaki yükselişini devam ettirdiği sinyali verildi. ABD Çalışma Bakanlığı’ndan dün açıklanan veriler 16 Mart itibariyle sona eren haftada işsizlik sigortası başvurularının 2,000 yükselerek 336,000’e yükseldiğini gösterdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 340,000 olarak gerçekleşti. Haftalık verilerin volatilitesini azaltan aylık figür ise Şubat 2008’den bu yana en düşük seviyeye indi. İşten çıkarılmalar 2012 yılı sonu itibariyle yükselen talebin de etkisiyle azaldı. Öte yandan dünün verileri, Fed’in istihdam piyasasında gelişme olduğu yönündeki açıklamalarını doğrular nitelikte.
ABD hisseleri dün Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi’nin rekor seviyeye yaklaşmasının ardından dün açıklanan verilerde Alman imalatının daraldığı ve Güney Kıbrıs’ın Avrupa’dan kurtarma paketi alabilmek için yeni bir plan üzerinde çalıştığını açıklaması üzerine geriledi. ABD hisseleri çarşamba günü Fed’in ekonomiyi desteklemek için tahvil alımına devam edeceğini açıklamasının ardından yükselerek 3 günlük düşüşüne son vermişti. Gösterge endeksi bu yıl yüzde 8.8 yükseldi.
Ortadoğu – Asya

Fed’in rekor parasal teşviğini devam ettireceğini söylemesi ve Çin’de öncü imalat göstergesinin beklentiyi aşması üzerine gelişen piyasa hisselerinin çoğu değer kazandı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 1,026.42 puanda seyrederek büyük bir değişiklik kaydetmedi. Endekste 226 hisse değer kaybederken 271 hisse değer kazandı. Fed Başkanı Ben S. Bernanke dün ABD’de işsizlik azalıncaya kadar teşviğin azaltılmayacağını söyledi.
Bakır fiyatları, HSBC Holdings Plc ve Markit Economics’in açıkladığı Çin’de imalat sanayinin bu ay daha hızlı genişlediğini gösteren veri sonrası yükselişini ikinci güne taşıdı. Aluminyum, çinko ve kurşun da değer kazandı.
Japonya merkez bankası Bank of Japan (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşacağı konusunda emin olduğunu belirtirken, parasal genişlemeye hazırlandığı bir süreçte bu çabalarının boşa çıkacağından şüphelenenlere bir mesaj gönderdi. Kuroda dün gerçekleştirdiği bir basın toplantısında “Yüzde 2’lik fiyat hedefine en erken tarihte ulaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” ifadelerini kullandı. Kuroda’nın yeni yardımcılarından bir tanesi olan Kikuo Iwata, gazeteilere yaptığı açıklamada bankanın tüketici fiyat artışları hedefine iki yıl içerisinde ulaşmayı hedeflediğini belirtti. Kuroda’nın anti-deflasyon kampanyası henüz başlamadan eleştiri yağmuruna tutulurken, parasal politikanın Japonya’yı ekonomik düşüşten çıkarmak için tek başına yeterli olup olmayacağı tartışmalarını bir kez daha gündeme getirdi. Eisuke Sakakibara, Kuroda’nın eski Maliye Bakanı meslektaşı, fiyat hedefine ulaşılamayacağını düşündüğünü dile getirirken, eski BOJ yönetim kurulu üyesi Atsushi Mizuno, Kuroda’nın daha fazla tahvil alımından doğacak bir piyasa balonundan dolayı “gerçeklik duvarına” çarpacağını dile getirdi.

22 Mart Altın Analizi

Avrupa’dan olumsuz gelen imalat verileri ve güvensizlik havasından faydalanan altın, bir önceki günkü geri çekilmesini telafi ederek dünü yükselişle kapadı. 1615 seviyelerine yakın seyreden emtianın, gün içerisinde yukarı yönlü hareketler sergilemeye devam etmesi halinde, 1620 ilk direnç seviyesi olabilir. 1620’nin üzerinde günlük kapanışlar 1635’i bir sonraki hedef kılar. Geri çekilme yaşanması halinde destek seviyeleri olan 1600 ve 1575 seviyeleri.. Pivot seviye olan 1587’de de bir takılma yaşayabilir.

Destek Menkul Değerler

19 Mart Dünya Piyasaları Yorumu

Avrupalı yetkililer, vergilerin kurtarma paketine yaklaşık 5.8 milyar euro (7.6 milyar dolar) katkı sağlaması talebinde bulunurken, bankalarda daha az mevduatı bulunanlara yönelik maliyeti düşürmenin Güney Kıbrıs hükümetine bağlı olduğunu belirtti. 10 milyar euroluk kurtarma paketinin serbest bırakılmasını sağlayacak vergi kararı konusundaki oylama 2nci gün de ertelendi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Güney Kıbrıs Rum Kesimi için hazırladığı 10 milyar euroluk kurtarma paketini “haksız ve tehlikeli” olarak niteledi. Kremlin Sarayı Sözcüsü Dimitri Peskov, Putin’in ekonomi danışmanları ile yaptığı toplantıda “haksız, amatörce ve tehlikeli” olarak nitelediği paketi eleştirdiğini söyledi. Düşük vergi oranları nedeniyle yıllardır yatırımlarını Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki bankalarda değerlendirmeyi tercih eden Rus şirketlerinin bu bankalarda yaklaşık 19 milyar doları bulunduğu sanılıyor.
Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, Güney Kıbrıs’taki geniş kapsamlı kurtarmadan ötürü Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve Güney Kıbrıs Hükümeti’ni suçladı. AB Komisyonu, AMB ve Güney Kıbrıs Hükümeti’ni mevduat faizini daha geniş kapsamlı hâle getirmelerinden ötürü suçlayan Schaeuble, Almanya’nın küçük tasarrufçuları koruma niyetinde olduğunun altını çizerek, “Kurtarmanın koşullarının ağırlaşması ve genişlemesinden, Kurtarmaya ilk başta karşı çıkanlar mesûldür” ifadelerini kullandı.
Almanya tahvilleri, Güney Kıbrıs’ta banka hesaplarına daha önce görülmeyen bir vergi getirilmesinin Euro Bölgesi’nde krizi yeniden tetikleyebileceği endişelerini artırması sonrası, güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin artması ile değer kazandı. Bu hareket sonucu, 2 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi, iki ayı aşkın sürenin ardından yeniden eksi seviyesine indi.

ABD

ABD hazine tahvilleri, Güney Kıbrıs banka mevduatlarına uygulanan verginin bölgedeki borç krizi endişelerini tekrardan alevlemesi üzerine yükselerek, 10 yıllık tahvil faizlerini tekrar yüzde 2’nin altına itti. 10 yıllık tahvil faizleri, Euro Bölgesi maliye liderlerinin Güney Kıbrıs bankalarında bulunan mevduatlara 10 milyar euroluk kurtarma paketinin maliyetini düşürmek amacıyla uyguladığı vergi kararı üzerine son 3 haftanın en sert düşüşünü yaşadı. Yatırımcılar tarafından Fed politika yapıcıları yarın başlayacak olan 2 günlük toplantılarında rekor teşvik programına devam edeceği söyleniyor.
ABD hisseleri, Euro Bölgesi liderlerinin kurtarma paketinin maliyetini kesebilmek için Güney Kıbrıs banka mevduatlarına vergi getirmesi üzerine bölgedeki borç krizinin şiddetini artırdığı endişeleriyle düştü. S&P 500’de işlem gören 10 gruptan 9 tanesi düşüş yaşarken, en büyük gerilemeyi yüzde 1 ile finansal şirketler kaydetti. Emlak şirketlerini gösteren bir endeks ise inşaat firmalarının güveninin düştüğünü gösteren raporlar üzerine yüzde 1.2 düştü.

Ortadoğu – Asya

Çinli aracı kurumlar ve otomobil üreticilerinin değer kaybetmesi ve JP Morgan Chase&Co.’nun Çin hisseleri tavsiyesini düşürmesiyle Çin borsası düştü. Şanghay Bileşik Endeksi 2 ayın en düşüğüne işaret etti. Citic Securites Co. 9. gününde de değer kaybetti ve Haitong Securities Co. yüzde 3.1 düştü. Bank of China Ltd.’ın eski yönetim kurulu başkanı Xiao Gang, Guo Shuqing’in yerine Çin’in sermaye düzenleme kurumunun başına getirilecek. Çin’in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp., ülkenin kalite kontrol kuruluşunun Volkswagen AG’ye bazı araçlarını geri çağırmasını söylemesi üzerine yüzde 3.8 değer kaybetti. Reformcu bir zihniyete sahip olması ve aracı kurum sektörü ve hisse senedi piyasasında innovatif önlemler almasından ötürü Guo’nun ayrılışının piyasayı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Dazhong Insurance Co.’nun Şanghay’daki fon yöneticilerinden Wu Kan, yatırımcıların yavaşlayan büyüme ve parasal sıkılaşma endişelerinin devam ettiğini belirtti.
Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin’de yeni konut fiyatlarının Aralık 2011’den bu yana en geniş kapsamlı artışına işaret ederek, ekonomik büyümeyi yoldan çıkarmadan emlaktaki balonlaşmayı önlemeye çalışan ülkenin yeni başbakanı Li Keqiang karşısındaki yeni zorluklara dikkat çekti. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre yeni konut fiyatları Şubat’ta 70 şehrin 62’sinde artış kaydetti. Pekin’deki yeni konut fiyatları yıllık bazda yüzde 5.9 artışla Şubat 2011’den bu yana en büyük sıçramaya işaret ederken, Guangzhou’daki konut fiyatları da yüzde 8.1 ile Ocak 2011’den bu yana en büyük artışını kaydetti. Çin 1 Mart’ta merkez bankasından, aşırı fiyat kazancının görüldüğü şehirlerdeki peşinat ödemelerini ve ikinci mortgage kredisi faizlerini artırmasını isteyerek, emlak satış vergilerini sıkılaştırarak ve yerel hükümetlere konut alımlarına sınırlama getirmelere konusunda baskı yaparak yılın en sert kontrollerini uygulamaya koydu. Pekin hükümeti satış yapanlardan, satış kârının yüzde 20’sini vergi olarak ödemelerini istedi.

19 Mart Açıklanan Veriler

• EUR   Ticaret Dengesi   Açıklanan: 9.0B   Beklenti: 10.9B   Önceki: 10.3B
• CHF   Yabancı Taşınır Değerler   Açıklanan: 13.34B   Beklenti: 7.85B   Önceki: -1.92B

19 Mart Altın Analizi

Düşüş trendini aşağı yönlü kırmasının ardından toparlayıp tekrar bandın içine giren altın, psikolojik olan 1600 direncini kırdıktan sonra tırmanmaya devam ediyor. Güney Kıbrıs mali problemi ile yükselen emtia, gün içerisinde yukarı yönlü hareketler sergilemeye devam ederse 1620 ilk direnç seviyesi olabilir. 1620’nin üzerinde günlük kapanışlar 1635’i bir sonraki hedef kılar. 1620 seviyesinin günlük bazda geçilmesi halinde alım yönlü hareketler zorlanabilir. Destek seviyesi olan 1600’ün aşağı yönlü kırılması halinde fiyatlar pivot seviye olan 1587’de bir takılma yaşayabilir. Geri çekilmenin devam etmesi halinde ise 1575 seviyesi ikinci destek olarak gösterilebilir.

Destek Menkul Değerler

18 Mart Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

Ağır mali ve ekonomik krizdeki Kıbrıs Rum Kesimi için Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) da muhtemel katkısıyla 10 milyar euroluk kredi paketi hazırlayan Euro Bölgesi, kalan miktarı Rum bankalarında mevduatı olanlardan tahsil edecek.
Euro Bölgesi maliye bakanları ve IMF’nin Brüksel müzakerelerinde şekillenen kurtarma operasyonu uyarınca, Rum bankalarında mevduatı olan herkes vergilendirilecek. 100 bin avronun altında mevduatı olanlara yüzde 6,75 ve bu limitin üzerinde mevduatı bulunanlara yüzde 9,9 kesinti derhal uygulanacak. Bu şekilde toplanacak 5,8 milyar avroyla Kıbrıs Rum kesiminin aşırı borçlanmasının önüne geçilecek.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Maliye Bakanı Mihalis Sarris, Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, ”Özellikle mevduat sahibi halkın dahil edilmesi nedeniyle hoş bir sonuç değil. Fakat diğer ihtimallere göre en az külfetli olan buydu” dedi.
Rum yönetimi, kurtarma paketi karşılığında yüzde 10 olarak uyguladığı kurumsal vergileri yüzde 12,5’e yükseltmeyi, kamu varlıklarını özelleştirmeyi, kara parayla mücadeleyi ve bankacılık sektörünü küçülterek yeniden yapılandırmayı kabul etti.
İrlanda ve Portekiz’in kemer sıkma programlarına bağlılıklarını desteklediklerini gösteren Euro Bölgesi Maliye Bakanları, iki ülkenin kurtarma kredilerinin vadesini iki yıl uzatarak, bütçe şartlarını gevşetti.
Bakanlar uzatmaya ilişkin bir detay vermedi. Avrupalı maliye bakanları, detayların Euro Bölgesi’ndeki kurtama paketlerini denetleyen Troyka Heyeti ve Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması’nca çalışılacağını söyledi. İrlanda ve Portekiz’in bütçe şartlarının detayları, Kıbrıs’ın kurtarma programı ile aynı zamanda açıklanacak.

ABD

Batmasına izin verilemeyecek kadar büyük bankaların, ufak ölçekli şirketler karşısında avantaj sahibi olmasına karşı durulması gerektiğinin altını çizen Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, Washington hükümetinin en büyük Amerikan bankalarını bölmesi gerektiğini savundu.
Maryland’deki Konservatif Siyasi Hareket Konferansı’nda konuşan Fisher, ABD’deki en büyük 12 bankanın, bankacılık sistemindeki varlıkların yüzde 70’ine sahip olduğunu ve kârlarının bu kuruluşları, hükümetin kendilerini kurtarmak zorunda olduğu garantisini verdiğini vurgulayarak, en büyük bankaların ciddi bir desteğe sahip olduğunu, bunun da bankalara daha da büyüme ve riskli olma imkanı tanıdığını söyledi.
Bu bankaların “imtiyazlı” olduğunu ileri süren Fisher, “Yalnızca finansal istikrarı tehdit etmekle kalmayıp, aynı zamanda adil ve açık rekabeti riske atıyorlar” dedi.
Ekonomistler ABD’de bu hafta açıklanacak olan Şubat ayı 2. el konut satışları ve yeni konut inşaatlarının Şubat’ta artarak, konut emlaklarının ABD’nin büyümesini destekleyeceğini öngörüyor.
Konut değerlerinde istikrarın saplanmaya başlanması, istihdam görünümünün iyileşmesi ve mortgage faizlerinin rekor düşük seviyelerde seyretmesiyle Amerikalılar konut piyasasında güven kazanıyor. Fed yetkililerinin de bu haftaki toplantılarında, borçlanma maliyetlerini aşağı çekerek, büyümeyi destekleyen rekor düzeydeki para politikası teşviklerini desteklemeleri bekleniyor.

Ortadoğu – Asya

Onyıldaki bir kez yapılan liderlik değişimini tamamlayan Çin, finansal risklerin artmasıyla Başbakan Li Keqiang’ın ekonomi takımını güçlendirmeye çalışıyor. Çin’i da hükümet fonu başkanı Lou Jiwei maliye bakanlığına atanırken, merkez bankasının başında Zhou Xiaochuan kaldı.
Ulusal Halk Kongresi’nin onayının ardından Gao Hucheng, Çin’in yeni ticaret bakanı, Xu Shaoshi de Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı olacak.
Dünya Bankası’nın eski Çin başkanı Yukon Huang, bugün hükümetin ekonomideki rolünün azaltılması çağrısında bulunan Li’nin yönetimindeki liderlerin, Zhou ve Lou gibi “aktivist reformcular” ile daha temkinli yetkililerin bir birleşimi olduğuna dikkat çekti. Nomura Holdings Inc.’in kredi ve emlak fiyatlarındaki artışın etkisiyle finansal risklerin tırmandığı uyarısında bulunmasıyla, serbest piyasa ve büyümedeki sınırlı büyüme öngören politikalara hız verilmesi gerekiyor.
Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin’in koltuğu yeni devralan başbakanı Li Keqiang, kişi başına düşen gelirleri bu onyılda 2 katına çıkarmaya çalışan ülkenin 2020’ye kadar ortalama yüzde 7.5 büyümeyi korumasının gerektiğini belirtti.
Ekonomik performanstaki büyük dalgaların olmaması için istikrarlı ekonomik büyümenin sürdürülmesi, enflasyonun önlenmesi ve görünmeyen risklerin kontrol altında tutulmasının gerektiğinin altını çizen Li, “Bu kolay olmayacak, ancak şartlar bizden yana ve iç talepte de çok büyük bir potansiyele sahibiz” açıklamalarında bulundu.

18 Mart Açıklanan Veriler

• EUR   Çekirdek CPI (Yıllık)   Açıklanan: 1.3%   Beklenti: 1.3 %   Önceki: 1.3 %
• USD   Çekirdek CPI (Aylık)   Açıklanan: 0.2%   Beklenti: 0.2 %   Önceki: 0.2 %
• USD   CPI (Aylık)   Açıklanan: 0.7 %   Beklenti: 0.5 %   Önceki: 0.0 %
• USD   New York İmalat İndeksi   Açıklanan: 9.2   Beklenti: 8.4   Önceki: 10.0
• USD   Michigan Hassasiyeti   Açıklanan: 71.8   Beklenti: 78   Önceki: 77.6

18 Mart Altın Analizi

Düşüş trendini aşağı yönlü kırmasının ardından toparlayıp tekrar bandın içine giren altın, ufak hareketlerle tırmanmaya devam ediyor. Emtia gün içerisinde yukarı yönlü hareketler sergilemeye devam ederse 1600 seviyesi aynı zamanda psikolojik de olan ilk direnç seviyesi.. 1600’ün üzerinde günlük kapanışlar 1620’yi bir sonraki hedef kılar. 1620 seviyesinin günlük bazda geçilmesi halinde alım yönlü hareketler desteklenebilir. Destek seviyesi olan 1587’nin aşağı yönlü kırılması halinde pivot seviye olan 1575’te bir takılma yaşayabilir. Geri çekilmenin devam etmesi halinde ise 1565 seviyesi ikinci destek olarak gösterebilir. Düşüşün destekleneceği kritik seviye 1565 seviyesi olabilir.

Destek Menkul Değerler

15 Mart Dünya Piyasaları Yorumu

Euro Bölgesi 

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nin oluşturduğu uluslararası Troyka, anlaşma olmamasına rağmen Yunanistan’ın “gözle görülür bir ilerleme” kaydettiğini belirttiler. Troyka Nisan ayında geri dönmeyi planlıyor. Yunanistan’ın 2.8 milyar euroluk kredi dilimini alıp almamasına karar verilecek olan görüşmelerde Troyka’nın dilimi serbest bırakması beklenirken, görüşmelerin Nisan ayına ertelendiği belirtiliyor.
Avrupalı liderler, Güney Avrupa’daki resesyon ve artan işsizliğin, borç krizinin Euro Bölgesi’nin en büyük başağrısı olarak değerlendirilmesini kenara itmesi ile birlikte, ekonomik kelepçeleri gevşetmeye hazırlanıyor. Dün Brüksel’de başlayan ve iki gün sürecek Avrupa Birliği liderler zirvesi, açıklama taslağına göre, ulusal bütçelerin “yapısal” değerlendirmeleri için planları onaylayacak. Bu söylem, Fransa, İspanya ve Portekiz’e bütçe açıklarını azaltmaları için fazladan zaman verileceğini ima ediyor.
Avrupa hisse senetleri, bölge politika yapıcılarının bugün Brüksel’de başlayacak olan iki günlük toplantıları öncesi ve ABD’de işsizlik başvurularının beklenenin üzerinde düştüğünü gösteren verilerle son dört buçuk yılın en yüksek seviyesine tırmandı.
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa’nın son 3 yıldır içerisinde bulunduğu krizin üstesinden gelmeye başladığını ve krizin hâlâ devam etkilerinin tamamen atlatılabilmesi için izlenen yolda aynen devam edilmesi gerektiğini belirtti. Schaeuble bugün Berlin’de yaptığı bir konuşmada Avrupa ülkelerinin tahvil faizleri arasındaki farkın gittikçe azaldığını ve bütçe açıklarının da gittikçe daraldığını dile getirirken, şu anki resmin 2011 yılından çok farklı olduğunu ifade etti.

ABD

ABD’de Dallas Fed’in devletin bankalara yardımına sınır getirilmesi önerisi, JPMorgan Chase & Co. ve Bank of America Corp. gibi önemli Amerikan bankalarını, ABD bireysel ve ticari kredi birimlerini yarından daha fazla küçültmeye zorlayabilir. Dallas Fed İcra Başkan Yardımcısı Harvey Rosenblum, planın, ABD’nin en büyük bankalarının tasarruf-sigorta bölümlerindeki varlıklarını yaklaşık 250 milyar dolarda sınırlayabileceğini ve yatırım bankacılığı birimlerinin geleneksel kredilerine duvar oluşturabileceğini söyledi. Rosenblum, bu sınıra, ABD’nin BDDK’sı olan Federal Deposit Insurance Corp.’a (FDIC) vergi mükelleflerinin fonlarını kullanmadan iflas etmiş bankaları katma imkanı tanımak için ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
ABD hisseleri bugün açıklanan işsizlik başvurusu verilerinin ardından yükseliş kaydederek Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselebileceği sinyalini verdi. S&P 500 Endeksi bütün zamanların en yüksek seviyesinden yalnızca 7 puan aşağıda seyrediyor. Endeksin Ekim 2007’de ulaştığı tarihi zirve 1,565.15 puandı. Öte yandan S&P 500 en düşük seviyeye geriledi 2009’un iki katından daha fazla yükseldi.

Ortadoğu – Asya

12. Ulusal Halk Kongresi’nde delegelerin devlet başkanı olarak belirlediği Xi Jinping, Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı olarak da seçildi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Politbüro Üyesi Li Yuenchao da devlet başkan yardımcılığına seçildi.
Japonya’da parlamento alt meclisi Haruhiko Kuroda’nın Japonya Merkez Bankası (BOJ) başkanlığını onayladı ve böylelikle, Başbakan Shinzo Abe’nin daha fazla genişleme yanlısı bir merkez bankası liderliği oluşturma planının önündeki ilk engel kalkmış oldu. İktidardaki koalisyon partilerinin çoğunlukta bulunduğu alt meclis bugün ayrıca Kikuo Iwata ve Hiroshi Nakaso’nun başkan yardımcılıklarını da onayladı. Abe şimdi, yarın yapılacak oylamada, partisi Liberal Demokrat Parti’nin çoğunluğu elde edemediği parlamento üst meclisinin de adaylarını onaylamasına ihtiyaç duyuyor. Ana muhalefet partisi, 1990’lardan bu yana genişlemeci para politikası yanlısı Iwata’yı kabul etmeyeceğini duyururken, Kuroda’yı desteklediğini kaydetti. Iwata’nın onaylanmaması, BOJ kurulunun varlık alımlarına daha az destek olması anlamına geliyor.

15 Mart Açıklanan Veriler

• JPY   Endüstriyel Üretim (Aylık)   Açıklanan: 0.3%   Beklenti: 0.0 %   Önceki: 0.3 %
• CHF   Faiz Oranı Beyanatı   Açıklanan: 0.0%   Beklenti: 0.0 %   Önceki: 0.0 %
• EUR   İstihdam Değişikliği (çeyreklik)   Açıklanan: -0.3 %   Beklenti: -0.1 %   Önceki: -0.1 %
• USD   Cari Hesap   Açıklanan: -110.4B   Beklenti: -112.8B   Önceki: -112.4B
• USD   Çekirdek PPI (Aylık)   Açıklanan: 0.2%   Beklenti: 0.2%   Önceki: 0.2%
• USD   Devam eden İşsizlik Başvuruları   Açıklanan: 3,024K   Beklenti: 3,100K   Önceki: 3,113K
• AUD   İstihdam Talepleri   Açıklanan: 332K   Beklenti: 350K   Önceki: 342K

Domain