Uluslararası foreks piyaslarında yaşanan gelişmeleri ve borsa yorumlarını sizlere aktarmayı sürdürüyoruz. Yunanistanın kredi notunu 3 puan birden düşüren Mood’s ABD yi izlemeye alabileceği uyarısında bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’nin kredi notlarını gelecek ay olası bir indirim için izlemeye alabileceği uyarısında bulundu.

Moody’s yaptığı bu alışılmadık uyarı ile, Kongre’nin federal hükümetin borçlanma tavanını yükseltmek konusunda çok az veya hiç ilerleme göstermemesi halinde notun gözden geçirileceğine işaret etti.

Moody’s analisti Steven Hess yaptığı açıklamada, normal şartlarda kredi notlarına ilişkin alınacak tavır konusunda bilgi vermediklerini ancak, yatırımcılardan gelen, ‘borçlanma tavanı artırılmazsa Moody’s’in tavrı ne olur’ yönündeki bilgi sorulara yanıt vermek için bu açıklamayı yaptıklarını vurguladı.

Hess, ABD hükümetinin Aaa olan kredi notunu izlemeye almaları halinde bunun çok fazla süpriz olmamasını sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Hess açıklamasında, borçlanma tavanının artırılması konusunda Temmuz ayı ortasına kadar bir gelişme yaşanmaması halinde notu olası bir indirim için izlemeye alacaklarını ve 2 Ağustos sonrasında ABD hükümetinin bir faiz ödemesini yerine getirememesi halinde bir not indiriminin tetiklenebileceğini ifade etti. Hess, ABD’nin notunun indirilmesi halinde, Aaa seviyesinde bir kredi notuna çok çabuk dönemeyeceğini, bir faiz ödemesinin kaçırılmasının, ABD Hazine kağıtlarında risk olmadığı yönündeki inancın yerini, bir miktar risk olduğu inancına bırakmasına yol açacağını vurguladı.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com
Kaynak:Ekoklinik.com