Altın fiyatlarında yükseliş sürecek mi? Altındaki yükseliş Türk yatırımcısıbı nasıl etkileyecek. Altınla ilgili yorumları ve güncel altın bilgilerini sitemzden takip edebilirsiniz:

“ABD’de nicel gevşemeden çıkışın “kademeli” gerçekleşebilecek olması, doların zayıf kalmayı sürdürmesi ve Euro Bölgesi’ndeki “zayıf halka” endişelerinin devam etmesiyle, altın yatırımcının “güvenli liman”ı olarak ons başına çok tartışılan 1.500 dolar seviyesini görebilir. Ancak TL’deki güçlenme ile Türk yatırımcısı ons fiyattaki yükselişle aynı ölçüde getiri şansı yakalayamayabilir”.

Enflasyon dönemlerinin güvenli sığınağı, Türk yatırımcısının ise en geleneksel yatırım aracı olan altında aylardır tartışılan 1.500 dolar seviyesi kapıya dayandı. Dönem dönem teknik düzeltmeler yaşanma ihtimali yüksek olsa da, 2011 yılı altının yeni rekorlara imza atabileceği bir yıl olarak görülüyor.

Petrol Anketi’nin ardından Finansonline’dan yeni bir çalışma daha

Üç hafta önce yayımlanan “Petrol Anketi” ile Mart sonu Brent tipi petrol fiyatını 116 dolarlık öngörü ile tam olarak tahmin eden Finansonline uzmanları, bu defa altını masaya yatırdı. Finansonline yazarları ve FinansInvest uzmanlarının katılımı ile hazırlanan yeni çalışmaya göre, 3 aylık süre zarfında ABD’de sürmekte olan nicel gevşeme programından çıkışın halen tartışılıyor olması ve doların zayıf kalma ihtimali, Euro Bölgesi’nde EFSF fonuna yeni isimlerin başvurabilecek olması ve Japonya ve Orta Doğu krizi gibi bölgesel olayların etkisi, altının ons fiyatını 1.500 dolarlara taşıyabilir.

Ancak Türk yatırımcısı için ons fiyatta beklenen bu yükseliş aynı ölçüde bir getiri şansı yaratmayabilir. Altında özellikle Haziran ayına doğru dalgalanmalar yaşanacağını belirten uzmanlar, Türk yatırımcısı için belirleyici faktörün dolar kuru olduğunu belirtiyor. TL güçlenmeye devam ederse, Türk altın yatırımcısı ons fiyattaki rallinin kaymağını fazla yiyemeyecek.

ABD aynı hızla para basmaya devam etmese de musluğu aniden kısmayacak

Altın’da 1.500 Dolara Doğru” başlıklı çalışmaya göre; Haziran ayı altının gideceği yönü belirlemede en kritik dönemeç olacak. Küresel piyasaları 2 senedir bol likiditeye boğan ABD Merkez Bankası’nın (FED) ikinci parasal gevşeme programı Haziran ayında sona eriyor. Tahvil alım programının devam etmesi daha fazla likidite ve dolayısıyla altında yeni ralliler getirebilir. Ancak Finansonline uzmanlarının genel beklentisi bu programın devam etmeyeceği, buna karşılık para musluklarının ise ancak kademeli bir şekilde kısılabileceği yönünde. Küresel faiz artışları ise, altın köpüğü için en önemli aşağı yönlü risk olarak görülüyor.

FİNANSONLINE UZMANLARI NE DEDİ?

MERT ÜLKER – Finansinvest Genel Müdür Yardımcısı

Zayıf Dolar = Güçlü Altın : “Dolardaki zayıflığın altın için pozitif yansımaları olmasını ve 3 aylık vadede altının ons fiyatının 1.400 – 1.600 dolar aralığında kalmasını bekliyorum. 1.360 dolara stop-loss koyarak altını kısa ve orta vadeli portföyümde bulundururdum”.

ALİ AĞAOĞLU – Finansonline yazarı, Gazeteci, Piyasa Yorumcusu

ABD’nin bedava para programı devam ederse 1.550 dolar ihtimali yüksek : “Dünya genelindeki faiz artırımı dalgası altın fiyatları için aşağı yönlü risk. Ancak ABD üçüncü bir parasal gevşeme programına geçerse, 1.500 doların üzerinde bir fiyat kaçınılmaz. Haziran’a kadar altın fiyatı 1.350-1.450 dolar bandında hareket eder”.

ATİLLA YEŞİLADA – Finansonline yazarı / Ekonomist

1.400 doların altı alım fırsatı olur, FED’in temkinli olması ralliye zarar vermez: “Portekiz’le beraber Euro Bölgesi’ne ilişkin artan endişeler euro yatırımcısını altına yönlendirebilir. ABD’nin para musluğunu kapaması altın için büyük risk değil, musluk yavaş yavaş kısılırsa fiyatlardaki yükselişe fazla zarar vermeyebilir. 1.400 doların altı alım fırsatı yaratır”.

TANJU GÖRGÜLÜ – Finansonline yazarı

Bedava para ile enkaz finansmanı sekteye uğrayacak, altının hak ettiği değer 700 dolar: “Spekülasyon etkisi dışarıda bırakıldığında, altının 700-800 dolar olması gerekiyor. Küresel faizlerde artış beklentisinin olduğu bir ortamda temel arz ve talep dengesi değişmezken yaşanan artış yıl sonuna doğru gevşeyebilir”.

İNAN DEMİR – FinansInvest Ekonomisti

Enflasyonist konjonktür ihtimali az, altında yükseliş “sınırlı” olur: “MENA ve Avrupa Borç Krizi’nin altında yükseliş getirmesi ihtimali düşük, Japonya’nın küresel likiditeyi artırmış olması altından çok bakırı etkiler.”

SERHAN YENİGÜN – FinansInvest Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni

Yerli yatırımcı altının matematiğine dikkat etmeli: “Altında genel resme baktığımızda 2011 için 1.500 dolarlık yeni bir rekor bekliyoruz. Ancak Türk altın yatırımcısı ons fiyat kadar TL’nin değerine de bakıp altın yatırımı yapmalı. TL’de güçlenme beklediğimiz 2011’de altının getirisi sınırlı kalabilir”.

IŞIK ÖKTE – FinansInvest Yurt Dışı Kurumsal Satış Birim Yöneticisi

Altında 1.500 dolar mümkün, bu seviye satış fırsatı olur: “ABD parasal gevşemede üçüncü raunda geçmeyecek. Bu, Haziran sonrasında altında gevşeme yaşanabileceği anlamına geliyor. Altın 1.500 dolara doğru yönelirse, bunu satış fırsatı olarak değerlendirmek gerekir. Haziran sonuna kadar sert hareketler olabilir.”

Milliyet

Kaynak:Finans Gündem