Banka hisseleri yorumu aşağıda yer almaktadır:

Dış piyasalarda Yunanistan, içeride ise seçimde çıkan en piyasa yanlısı sonuca rağmen cari açık sorununa getirilecek çözüm yöntemlerine ilişkin belirsizliklerle geçtiğimiz hafta psikolojik 60 bin seviyesinin altını test eden İMKB için içeride kredi büyümesine dönük yeni önlemlerin gölgesinde bir hafta başlıyor. BDDK ve TMSF’den belirsizlikleri ortadan kaldıracak yeni önlem adımlarına ilişkin ilk sinyaller gelmeye başladı. Haberler bankalar ve tüketime dönük sektör hisselerini etkileyebilir. Dışarıda ise ABD’ye ilişkin büyüme kaygıları ve Yunanistan’a yardım paketinin zamanında gelip gelmeyeceği belirsizliği ön planda. Yunanistan’da kabine değişti; ancak Avrupalı liderler henüz yardım konusunda anlaşmış değiller ve Papandreu’ya bütçe kesintisi baskısı yapmaya devam ediyorlar.

Bankacılık sektörü hisseleri baskı altında kalmaya devam ediyor

TCMB dışındaki kurumlardan ekonomiyi soğutmaya yönelik yeni önlemler bu hafta itibarıyla kendini göstermeye başlıyor. Geçen hafta bunun ilk sinyalleri verildi. Otomotiv kredilerinde KKDF uygulamasına geçileceği yönündeki açıklamalar otomotiv hisselerine sert satış getirirken, resmi bir açıklama olmasa da ekonomiyi soğutma önlemleri çerçevesinde TMSF’nin mevduat garantisini artıracağı, kredi kartı taksitlerinin sınırlandırılabileceği gibi yeni önlemlerin gündeme gelmesi, faturanın yine bankacılık sektörüne kesileceği endişesi yarattı.

Merkez Bankası geri çekiliyor, BDDK’nın hafta sonu aldığı karar ilk işaret oldu

İlk somut adım ise bu hafta sonu geldi. BDDK tarafından alınan kararla toplam kredileri içindeki tüketici kredileri yüzde 20 oranını aşan bankalardan istenen rezerv karşılık oranı yüzde 1’de yüzde 4’e çıkarıldı. BDDK ayrıca sermaye yeterlilik rasyosunda kredi riskine esas tutarın hesaplanmasında da değişikliğe gitti.

Bu hafta ise Merkez Bankası’nın PPK toplantısı var. Toplantıda faiz artırımı beklenmediği gibi, zorunlu karşılıklarda da bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Bu da kredi genişlemesinde zorunlu karşılıklarla istediği gelişmeyi göremeyen Merkez Bankası’nın ardından bu hafta itibarıyla BDDK ve TMSF’nin adımlarının daha fazla gündeme geleceği anlamına geliyor.

Seçim öncesinden bu yana aylardır cari açık sorununu, seçim sonrasındaki ilk hafta ise bu sorunun çözümüne ilişkin belirsizlikleri fiyatlayan İMKB için bunlar somut adımlar olarak algılansa da yeni kararların olumsuz etkileyeceği sektörlerde önümüzdeki dönemde satış baskısı yaşanması mümkün görünüyor.

Ayrıca Perşembe günkü Merkez Bankası toplantısı dışında bugün merkezi hükümet borç stoku açıklanıyor. Çarşamba günü ise Merkez Bankası beklentiler anketi gelecek. Cuma günü ise Haziran ayı İş Hayatı Güven Endeksi ile Mayıs ayı Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak.

ABD’de bilançolar, veri rüzgârı ve FED kararı var

ABD’de bu hafta şirket bilançoları öne çıkmaya başlarken özellikle Wall Street’ten gelecek bilançolar yakından takip edilecek. Bu hafta içinde ayrıca ABD’den gelecek konut ve istihdam verilerinde de zayıflama bekleniyor. Bu verilerin de zayıf gelmesi halinde ABD’nin büyümesine ilişkin endişeler piyasaları baskı altında tutmaya devam edecek. Çarşamba günü ise ABD Merkez Bankası’nın faiz toplantısı var. Faizin yine değiştirilmemesi beklenirken, beraberinde yapılacak açıklamalar “ikinci dip” endişelerinin ortaya çıkmaya başladığı ABD ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentiler açısından önemli olacak.

Avrupalı bakanlar anlaşamadı; Temmuz’da “yeni finansman stratejisi” açıklanacak

Avrupa tarafında ise Cuma günü Sarkozy ve Merkel zirvesinden çıkan olumlu sinyallerin ne kadar somutlaşabileceği izlenecek. Pazar günü başlayan AB Maliye Bakanları toplantılarında ise Yunanistan paketi konusunda anlaşmaya varılamadığı haberi geldi. Bakanlar yayımladıkları bir basın açıklamasında ise Yunanistan için Temmuz ayına kadar yeni bir finansman stratejisi üzerinde karar vereceklerini belirtti.

Salı günü güvenoyu alınması şart

Bakanlar, Yunanistan’dan istedikleri bütçe kesintileri paketini geçirmeden söz konusu 12 milyar euroluk yardım paketine onay vermeyecek gibi görünüyor. Ancak bu hafta mecliste kritik bir güvenoylamasına tabi tutulacak olan kabine değişikliğinin ardından istenen kesintilerin beklenen hızda gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği bir muamma. Salı günü Yunanistan’da yapılan kabine değişikliği meclisin güvenoyuna sunuluyor.

Sıla Özçelik/Finansonline