Döviz fiyatlarında yukarı yönlü hareket bitti mi?
Doların seyri hangi yönde olacak?
Dolar almak mantıklı bir yatırım mıdır?
Günlük parite analizleri ve dolar fiyatları bölümümüzde sizlerleyiz.
Bugünkü parite analizi aşağıda yer almaktadır:

İspanya’nın yeni Başbakanı Mariano Rajoy, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştü. Madrid’deki Başbakanlık konutu Moncloa’da yapılan görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sarkozy, Standard&Poor’s’un geçen Cuma günü AAA olan Fransa’nın notunu AA ‘ya düşürmesinin ardından Moody’s’in bugün Fransa’nın kredi notunu AAA’da tutmasıyla ilgili sorular üzerine şöyle konuştu: ”Kredi derecelendirme kurumlarının belirledikleri notlar ekonomik kararlara etki yapıyor.

Bir kurum AAA’yı düşürdü, diğeri ise aynı şekilde tuttu. Geriye diğer kredi derecelendirme kurumlarının kararlarını görmek kaldı. Soğukkanlı beklemek gerek. Ben eminim ki Fransa için değişen bir şey yok. Cuma günü konuşanlar bugün hiçbir şey diyemiyorlar. Ekonomik kararlar, ani değil, gerçeklere dayanarak alınır.”

EUR/USD paritesi haftanın açılış gününde gerek ABD gerekse Avrupa borsalarının kapalı olması nedeniyle günü sakin geçirdi. Gün içerisinde sakinliğini koruyan parite gece Asya borsalarının açılması ve Çin’den gelen haberler paritenin suskunluğunu bozdu. 1,2665 seviyesinden başlayan yukarı seyir pariteyi 1,2736 seviyesine kadar çıkarttı.

Peki EUR/USD paritesi yükselişlerine ne kadar daha devam edecek. 1,32 seviyesi hedefini şuan söylemememiz doğru olacak mı? Bu soruları teknik bazı seviyeleri geçilmesi ile gerçekleşebileceğini ancak paritenin 1,32 seviyesine çıkmadan önce 1,2480 desteğine kadar geri çekilmek isteyebileceğini söyleyebiliriz.  Düşüş trendi içerisinde hareketine devam eden EUR/USD paritesi için maksimum çıkışların 1,2820-1,2860 seviyeleri ile sınırlı kalacağını, hedefin ise kritik bir destek olan 1,2480 seviyesi olduğunu söyleyebiliriz. 1,32 seviyelerin hedeflenebilmesi için paritenin kendisini 1,2880 seviyesini geçmesi gerektiğini ve şuanda bu durumun zayıf kaldığını düşünmekteyiz.

Özellikle Avrupa ile ilgili bu kadar olumsuz veriler devam ederken temel faktörlerin pariteyi yukarıya taşıyamayacağı aşikâr. Birde bu durumun üstüne teknik beklentilerini düşüş olması ile Dolar Endeksinin güçlü kalması da eklenince paritenin ilerleyen zamanlarda tekrar gerileme göstermesi de kaçınılmaz olacaktır.

Pivot;1,2680

Destek; 1,2695–1,2645-1,2620

Direnç;  1,2750-1,2790-1,2820

Kaynak. Lider Forex