Altın fiyatların yükseliş Fed’in kararıyla devam etti. Dolar fiyatları ise düşüşe geçti:

ABD Merkez Bankası FED, sürpriz yapmadı ve iki günlük toplantının ardından faizleri değiştirmeyerek yüzde 0 – 0.25 aralığında serbest bıraktı. FED yaptığı açıklamada ekonomik toparlanmanın ılımlı bir hızda ilerlemeye devam ettiği ve işgücü piyasası koşullarının aşamalı biçimde gelişme gösterdiği de ifade edildi.

İşte bu açıklamaların ardından piyasada bazı finansal enstrümanlar tarihi noktaları test etti. ABD Merkez Bankası Fed’in rekor düşük seviyede seyreden faiz oranlarını sabit tutma kararının ardından Dolar Endeksi 3 yılın en düük seviyesine geriledi; altın ise rekorda seyrediyor.

8 gündür düşen Dolar Endeksi, Mart 2009’dan bu yana en uzun süreli kayıp döneminden geçiyor. Endeks bugün yüzde 0.7 değer kaybederek 73.022 puana geriledi.

Fed’in faiz oranlarını sıfıra yakın seviyede bırakması sonucu doların gerilemesi ve değerli metal talebinin artmasıyla altın fiyatları yeni bir rekora imza attı. Külçe altının onsu, yüzde 0.2 yükselerek 1,530.22 dolardan işlem gördü. Haziran vadeli altın kontratı New York’ta yüzde 0.9 yükseldi ve 1,530.80 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Merkez Bankası’nın yüzde 0-0.25 aralığındaki faizlerini sabit bırakma kararının ardından yatırımcıların yüksek getirili varlıklara yönelmesiyle, dolar, euro karşısında yoğun satışlarla karşılaştı. Euro/Dolar paritesi gün içinde euro 1.4882 seviyesi ile 7 Aralık 2009’dan bu yana en yüksek düzeyini kaydetti. Dolar, sterlin karşısında da yüzde 0.6 düşerek 1.6727’den işlem gördü. Dolar, yen karşısında da yüzde 0.6 değer kaybetti ve 81.70 seviyesine geri çekildi.
Kaynak:Ekoklinik.com

İlgili Aramalar: