Foreks haberleri bölümünde uluslararası piyasalarda bayram sonrası beklentileri ve uluslararası piyasa yorumu aşağıda yer alamktadır.

Aşağıda yer alan yorum Ekokilinik.com sitesi tarafından yayımlanan Eco Yatırım ( http://www.ecoyatirim.com.tr )  Global Piyasalar Raporudur.

DOW JONES Makro Ekonomik Görünüm: Dow’da geçtiğimiz hafta S-P’den gelen görünüm düşürme haberi de yukarı yönlü seyri bozmadı. Geçtiğimiz haftanın genelinde ise 12093,9-12506 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada endeks yaklaşık %1,33 oranında değer kazandı. Bu hafta, Almanya IFO reel sektör güven endeksinin yanı sıra Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede al, orta vadede bekle sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda zayıfladığını gözlemliyoruz. Hem piyasaya katılımın zayıflaması hem de sinyallerin karışık olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller al, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. Haftanın ilk işlem gününde alıcılı seyir görülebilir.

Seviyeler: Gün içinde 12448,5 ve 12363,2 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 12563,5 ve 12648,8 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

FTSE Makro Ekonomik Görünüm: Geçtiğimiz haftanın genelinde şirketlerin mali performanslarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine bağlı olarak alımların etkili olduğunu gözlemledik. Haftanın genelinde 5858,32-6049,37 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada endeks yaklaşık %0,37 oranında değer kazandı. Bu hafta, Almanya işsizlik rakamlarının yanı sıra Fed Açık Piyasa Komitesi’nin faiz kararı ile faiz kararı sonrasında Bernanke’nin ilk kez yapacağı basın açıklaması ve Hazine’nin 2, 5 ve 7 yıllık borçlanma ihalelerindeki performansı piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede bekle, orta vadede ise al sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise haftalık bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Hem piyasaya katılımın zayıf olması hem de sinyallerin farklı olmasına bağlı olarak temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller bekle, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. 6050,80 direnç seviyesinin altında kalması durumunda kısa vadeli kar satışlarının etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 5932,60 ve 5985,80 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 6050,80 ve 6104 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.