Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük borsa yorumu ve günlük piyasa analizi aşağıda yer almaktadır. Borsa gündemindeki gelişmeleri ve hisse yorumlarını sitemizden takip edebilirsiniz:

İMKB:

İMKB haftanın son gününe özellikle bankacılık hisselerinde yaşanan alışlar ile yükseliş ile başladıktan sonra günün ikinci yarısında İtalyan bankalarına yönelik endişeler sonrasında global piyasalarda artan satışlar ile ikinci seansta satışa döndü.

Gün içinde 62.597 puana kadar yükselen İMKB-100 Endeksi kapanışını %0.78’lik artış ile 62.072 paundan gerçekleştirdi. ABD borsaları özellikle Avrupa’ya yönelik endişler ile düşüşle kapanırken Asya piyasalarında bu sabah satışlar devam ediyor. Yurt dışı piyasalarda devam eden satıcılı seyre bağlı olarak İMKB’nin güne hafif satışlar ile başlayacağını daha sonra ise yine Avrupa borsalarının seyrine göre yönünü belirlemesini bekliyoruz.

Yurdışı gelişmelerin yanında İMKB’nin bu hafta açıklanacak olan ilk çeyrek büyüme ve dış ticaret verileri de takip edeceği konular olacaktır.

Para ve Döviz Piyasaları:

Perşembe günkü PPK toplantısı sonrasında piyasalar haftanın son gününde daha sakin bir seyir izledi. Buna rağmen tahvil faizi dışında $, TL karşısında yüksek seyretti. 20 Şubat 2013 vadeli gösterge tahvil bileşik faizi haftanın son gününde %9,09-9,16 bandında işlem görürken, günü Perşembe kapanışına göre 7 baz puan düşüşle %9,12 seviyesinde tamamladı.

TL, $ karşısında %0,3 düşerken, 1 $ ve 1 €’dan oluşan sepet bazında yatay kaldı. $ kuru günü uluslar arası piyasada 1,6359 seviyesinden tamamlarken, sabah saatlerinde $’ın diğer para birimleri karşısında kuvvetli olmasının da etkisi ile 1,6430 civarında işlem görüyor.

Yurtiçinde önemli bir veri açıklanması olmayan bugün yurtiçi para piyasalarının uluslar arası piyasalara odaklı bir seyir izlemesini bekliyoruz. Kaynak: Şeker Yatırım

İlgili Aramalar: