Forex döviz piyasaları yorumu ve parite analizi bölümümüzde güncel parite yorumları ve döviz piyasa haberlerine ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki makale ekiklinik.com sitesi tarafından yayımlanan Eco Yatırım ( http://www.ecoyatirim.com.tr )  Dövizde İç Piyasa ve Pariteler Raporu’dur:

USD/TL

Makro Ekonomik Görünüm: Dün IMKB’deki alımlara paralel olarak dolar kurunda gerileme yaşandı. Günün genelinde 1,5110-1,5250 seviyeleri arasında hareket yaşanan pi21 oranında değer kazandı. Bugün, Avrupa Merkez Bankası’nın aylık raporunun yanı sıra lerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa vadede al, orta vadede sat sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda zayıfladığını gözlemliyoruz. Hem işlem hacminin zayıflaması hem de sinyallerin karışık konumda yer almasına bağlı olarak temkinli seyir beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller al, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. Kısa vadeli alım beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1,5140 ve 1,4980 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,5260 ve 1,5370 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

EUR/USD

Makro Ekonomik Görünüm: Piyasada teknik satışların yanı sıra Obama’nın bütçe açığını önlemek için açıkladığı plan dolara güç verdi. Günün genelinde 1,4414-1,4520 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada euro dolar karşısında yaklaşık %0,28 oranında değer kaybetti. Bugün, Avrupa Merkez Bankası’nın aylık raporunun yanı sıra ABD ÜFE endeksi ve Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak, kısa ve orta vadede bekle sinyaminin ise günlük bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Hem piyasaya katılımın zayıf olması hem de sinyallerin bekle olması nedeniyle temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller bekle, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. 1,4380 destek seviyesinin üzerinde tutunması durumunda kısa vadeli tepki alımlarının etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1,ek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,45 ve 1,4590 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

GBP/USD

Makro Ekonomik Görünüm: İngiltere enflasyon rakamlarına bağlı olarak faiz artırım beklentilerinin zayıflaması sonrasında piyasada yön bulma çabalarının devam ettiğini gözlemliyoruz. Günün genelinde 1,6236-1,6310 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada sterlin dolar karşısında yaklaşık %0,03 oranında değer kazandı. Bugün, ABD ÜFE endeksinin yanı sıra Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Genel Teknik Görünüm: Teknik olarak kısa vadede bekle, orta vadede ise sat sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda düşük kaldığını gözlemliyoruz. Hem piyasaya katılımın zayıf olması hem de sinyallerin farklı olması nedeniyle temkinli hareketin korunması beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller bekle, işlem hacmi ise nç seviyesinin altında kalması durumunda kısa vadeli kar satışlarının etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 1,6120 ve 1,6210 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 1,6330 ve 1,6420 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.

USD/JPY

Makro Ekonomik Görünüm: Paritede önceki gün güçlenen aşağı eğilimli seyre tepki alımı geldi. Buna bağlı olarak günün genelinde 83,5-84,3 seviyeleri arasında hareket yaşanan piyasada yen dolar karşısında yaklaşık %0,32 oranında değer kazandı. Bugün, Avrupa Merkez Bankası’nın aylık raporunun yanı sıra ABD ÜFE endeksi ve Fed yetkililerinden gelecek olan açıklamalar piyasada yakından takip edilecektir.

Gerak, kısa vadede sat, orta vadede al sinyallerinin oluştuğunu, işlem hacminin ise günlük bazda zayıfladığını gözlemliyoruz. Hem işlem hacminin zayıflaması hem de sinyallerin karışık konumda olmasına bağlı olarak temkinli seyir beklenmelidir.

Kısa Vadeli Strateji: Kısa vadede sinyaller sat, işlem hacmi ise zayıf konumdadır. Makro görünüme bağlı olarak aşağı yönlü seyrin etkili olması beklenmelidir.

Seviyeler: Gün içinde 83,4 ve 82,7 seviyeleri destek noktası olarak belirirken olası yükselişlerde 84,3 ve 84,6 direnç seviyeleri yakından takip edilmelidir.”

****** bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com