USD/CAD raporu ve forex analizi bölümünde sizlere Vennfx ( http://www.vennfx.com ) trafından hazırlanan USD/CAD Paritesi Raporu’nu sunuyoruz.:

“ORTADOĞU SALANIYOR CAD UÇUYOR

Petrolün durumu ortada rekor üstüne rekor… Ortadoğu Kuzey Afrika karıştıkça bu durum değişmez, peki sorunu çözerler mi’ Hemen çözülmeyeceği ortada bir tek Libya yok ki, Suriye, Yemen, Suudi Arabistan vs. derken bölge durulacak gibi değil.

Petrolün yükseltmesi için petrol ülkesi olmasına da gerek yok bölge ülkesi olması yeter… Ortadoğu dursun biraz daha doğuya Japonya’ya bakın buyrun enerji krizi…

Petrol ürettiği için CAD çıkıyor, yüksek petrol ülkelerin büyümesine de vuruyor, olacağı buydu petrol zirvede USDCAD dipte…

Ama Kanada’nın hakkını yemeyelim işi sadece petrole bağlamayalım. Büyüme desek iyi, istihdam desek sağlam, konut piyasası stabil, üretim de iyi. ABD de biraz silkiniyor, Kanada mallarının sağlam alıcısı yani ürettiklerini satma sıkıntısı da yok.

Peki BOC para biriminin bu kadar güçlenmesine ne der, önüne geçmeye çalışır mı’ Şu ana kadar çalışmadı, bu gidişin önüne geçmesi de zor…

Bugün USDCAD‘de son 3 yılın en dip seviyesini gördük, geçen hafta 0.97 kırılır mı derken şimdi 0.96 nın kapısına dayandı. Bir de ufak hatırlatma 3 yıl önce 0.90 ı gördü bu parite. ‘Çok indi burdan döner burda alırım yüzlerce pips yaparım’ diyenlere aman dikkat diyelim düşen bıçağı tutmak zor iştir ustalık ister, yukarıda o kadar sebep saydık bu işer değişmeden yukarıya yolculuk zor.”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com