Günlük Foreks Analizi ve Foreks Yorumlarını sizlere sunmaya devam ediyoruz. Sitemizde foreks haberleri,foreks yorumları,foreks analizlerini inceleyebilirsiniz:

Zayıf dolar nedeniyle değerli metallere olan ilginin artmasıyla rekor artış kaydeden altın 1.504 doları gördü. Altın en parlak günlerini yaşıyor. Ancak uzmanlar, altındaki yükselişin boş çıkabileceğini belirtiyor. Yükselişleri “satış fırsatı” olarak görenler olduğu gibi, çıkış yönündeki ivmenin güçlendiğini savunanlar da var.

Emtialardaki spekülasyon bir süre daha altının gözde olmaya devam etmesine neden olabilir. Ancak elinde altın bulunduranlar sürekli gelebilecek sert satışlara karşı tetik üzerinde. Öte yandan borsaya ilgi de yüksek.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin, ABD’nin görünümünü negatife  çevirmesinin ardından sert satışlarla karşılaşan İMKB, önceki gün yaşanan kayıpları telafi ederek yükselişe geçti. Endeksin bu tepkisi bekleniyordu.

Önceki gün yaşanan düşüşte, satışlar başladıktan sonra yurtdışı piyasalar ortalama yüzde 1 düşerken İMKB endeksi yüzde 2.3 oranında düştü. Bu nedenle toparlanmada İMKB yurtdışı borsalara göre daha hızlı tepki verdi.

ABD’yi bırak Avrupa’ya bak!

S&P, ABD’nin görünümünü negatife düşürmesinin yanı sıra Obama yönetimi ve Kongre’nin artan bütçe açığına iki yıl içinde çözüm bulamaması halinde AAA olan notu da indirebileceği uyarısı da önemli.

Dünyanın en büyük ekonomisinin kredibilitesi sorgulanıyor. Küresel krizin yaşandığı 2008’de bile böyle değerlendirme ile karşılaşmayan ABD yönetimi, ekonominin toparlanma aşamasında gelen bu uyarı ile dikkatleri üzerine topladı. Öte yandan Rabobank, S&P’nin ABD’nin uzun vadeli kredi notunun görünümünün ‘negatif’e revize etmesi sonrasında piyasaların dikkatlerinin Fransa’ya dönebileceği vurgusunda bulundu. Rabobank, Fransa’nın AAA olan kredi notuna ilişkin aşağı yönlü risklere karşı daha hassas hale gelebileceğini bildirdi. ING de yaptığı açıklamada, AAA seviyesinde nota sahip ülkeler arasında Fransa’nın kırılgan olmaya devam ettiğini ve açıklarını kontrol altına alamaması halinde 3 kredi kuruluşundan birinden negatif görünüm alma riski ile karşı karşıya olmaya devam edeceğini vurguladı.

Gözler bir yandan ABD’den gelen açıklamaları bir yandan da Avrupa borsalarını izliyor. Avrupa’daki muhtemel bir olumsuzluk riski moralleri bozuyor.

Euro/dolar tırmanışta CDS’ler geriliyor

ABD’de önemli şirket bilançolarının beklenenden olumlu gelmesi ve yurtdışı borsalardaki olumlu seyrin getirdiği risk iştahı etkisini gösteriyor.

Euro bölgesinde faiz artırımı beklentilerinin sürmesiyle euro, dolar karşısında kazanımlarını artırarak 15 ayın yeni zirvesi olan 1.4548’i gördü. Bu nedenle “stop-loss” emirleri çalışmaya başladı.

Öte yandan gelişmekte olan ülke CDS’lerine paralel olarak Türkiye’nin 5 yıllık CDS spreadleri geriledi, gösterge eurobondun fiyatı ise yükseldi.

İyimserlik güçleniyor

Piyasalarda kritik eşiklerden gelen alımlar morallerin düzelmesine neden oldu. Endeksin içerisinde hareket ettiği kanala yeniden geri dönmesi yükseliş senaryolarını güçlendirdi.

Öte yandan bir süredir, 12.450 direncini geçmekte zorlanan Dow Jones, yeniden bu seviyeleri zorlayacak mı ya da yeni gelişmeler endekse nasıl yansıyacak şeklinde yorumlar yapılıyor.

Dow Jones endeksinin tutunma noktaları 12.000 ve 11.900 seviyelerinde bulunuyor. 11.900 orta dönem çıkış trend desteği olması açısından daha önemli. Bu seviyenin üzerinde orta dönemli çıkış trendi korunabilir.

İMKB’de ise 67.800’ün aşılması ile kazanılan iyimserlik şimdilik korunuyor. Güçlü desteklerde alımların sürmesi “yeni zirve” oluşumlarını gündeme getirebilir. Milliyet