Günlük hisse yorumu ve şirket haberleri analizini sizlere aktarmaya devam ediyoruz.  Aşağıda yer alan yorum Ak Yatırım ( http://www.akyatirim.com.tr ) Araştırma Bölümü Tarafından Hazırlanan Şirket Haberlerinin Değerlendirilmesi Raporudur:

“Bloomberg’de yer alan bir habere göre Ak Enerji’nin NÖTR Endeksin Üzerinde Getiri ‘ CEO’su Ahmet Ümit Danışman Ak Enerji’deki satış sürecinin sonbaharda netleşeceğini açıklarken Şirket’in varlık satışı için hem yerli hem de yabancı yatırımcılardan önteklif aldıklarını da duyurdu. Ön teklif veren şirketler arasında, Koç Holding OLUMLU Endekse Paralel Getiri – , Sabancı Holding OLUMLU Nötr – ve Boydak Holding- RWE’nin olduğu söylenirken daha önceden Limak Yatırım ve Borusan Holding- EnBW’nin de Akenerji’nin varlık satışı ile ilgilendiği yazılmıştı. Satışın bu yılın sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir.

ENERJİ SEKTÖRÜ- Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde ek süre talep eden şirketlerin ek süre alınmasında gerekli teminatı yatırması için son gün bugün (30 Haziran). Hatırlanacağı üzere, Özelleştirme İdaresi bu şirketlere, Mayıs sonunda 3 aylık ek süre verirken özelleştirme bedelinin %2’sini de teminat olarak yatırma şartı getirmişti. Sinpaş GYO ‘ NÖTR Endekse Paralel Getiri ‘ %20 bedelsiz sermaye arttırımı için SPK’ya başvurduğunu açıkladı. Buna göre ödenmiş sermaye 500 milyon’dan 600 milyona çıkıyor.

Turkcell ‘ NÖTR Endeksin Altında Getiri ‘ %100 iştiraki olan Financell B.V.’nin, grup şirketlere ihtiyaçları gereği temin edeceği 73mn dolara kadar finansman için garantör olmasına karar vermiştir.

Anadolu Hayat ‘ NÖTR Endeksin Üzerinde Getiri ‘ %20 oranında bedelsiz hisse dağıtımını bugün gerçekleştiriyor. Şirketin ödenmiş sermayesi 250 milyon TL’den 300 milyon TL’ye yükseltiliyor.

Yapı Kredi Bankası ‘ NÖTR Endeksin Üzerinde Getiri ‘ Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt 1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere görevinden istifaen ayrıldı. Yönetim kurulu başkanlığına Koç Holding ‘ NÖTR Endekse Paralel Getiri ‘ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un getirilmesi planlanıyor. Bu arada bankanın Genel Müdürü Faik Açıkalın da Bayazıt’tan boşalan Bankacı ve Sigortacılık Grup Başkanlığına getirilecek.

Bayazıt, 2007’den beri Yapı Kredi’nin yönetiminin başında bulunuyordu.

Yapı Kredi Bankası ‘ NÖTR Endeksin Üzerinde Getiri ‘ banka yönetimini 1,25 milyar dolara kadar yurtdışı menkul kıymet ihracı konusunda yetkilendirdi.

Sekerbank ‘ NÖTR Endeksen Paralel Getiri ‘ 800 milyon TL tutarında yurtdışı aktifa dayalı menkul kıymet ihracı için SPK’ya başvurduğunu açıkladı.

Halkbank ‘ NÖTR Endeksin Üzerinde Getiri – yurtdışından avro ve dolar cinsinden toplam 1.025 milyon dolar tutarında sendikasyon sağladığını duyurdu. Söz konusu borçlanma 145 milyon dolar ve 607 milyon avroluk dilimlerden oluşuyor ve vadesi dolan borcu %161 oranında yeniliyor. Yeni borcun Libor ve Euribor üzerinden ödeyeceği ek faiz 110 baz puan olarak belirlendi (önceki borç 150 baz puan).

Şekerbank ‘ NÖTR Endekse Paralel Getiri – bugün ödenmiş sermayesini temettüden ve iç kaynaklardan sağlanacak kaynakla bedelsiz olarak %33,3 (250 milyon TL) oranında artırarak 1 milyar TL’ye çıkarıyor. Şirketin bölünme sonrası referans fiyatı hisse başına 1,10 TL olacak.

Garanti Bankası ‘ NÖTR Endeksin Üzerinde Getiri ‘ bankanın yabancı ortağı BBVA’nin CEO’su Angel Cato 2 ‘ 3 yıl içerisinde Garanti Bankası’nda kontrolü ele alacak hisse payına ulaşabileceklerini belirtti. Satış sırasında alınan call opsiyonu en çok beş yıl içerisinde BBVA bu hakkı zaten sağlıyor.

BANKACILIK SEKTÖRÜ (KATILIM BANKALARI) ‘ Sabah gazetesi haberine göre katılım bankalarının sağladığı sukuk borçlanmalarına özel sektörün yurtdışında ihraç ettiği borç senetlerine sağlanan haklar tanınacak. Bilindiği üzere bu tür ihraçlarda BSMV oranı 1 yıla kadar vadelerde %10’da tutulurken, 1 ‘ 3 yıl arası için %7, 3 ‘ 5 yıl arası %3 ve beş yıl üzeri %0 seviyesine indirilmişti.”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir…

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com
Kaynak:ekoklinik.com