Önemli şirket haberleri ve hisse yorumları bölümünde Şeker Yatırım tarafından hazırlanan şirket haberlerini sizler aktaıyoruz.

Akbank (AKBNK.IS) bona ihracına ilişkin talep toplama sürecinin tamamlandığını ve 1 milyar TL nominal tutarı olan 179 gün vadeli banka bonosu ihracının %8.68 yıllık basit faiz oranı üzerinden fiyatlandığını bildirdi. Akbank 1.000.000.000 TL nominal tutarı olan bono iharacına 959.170.000 TL talep geldiğini belirtti. Öte yandan Akbank, 4 milyar TL’ye kadar banka bonosu ve/veya tahvil ihracının gerçekleştirilmesi amacıyla Genel Müdürlüğe yetki verildiğini açıkladı.

Goldaş (GOLDS.IS), İstanbul, Güneşli Mevkiindeki 8.684 metrekare gayrimenkulünün 11.000.000 TL bedelle satma kararı aldığını açıkladı.

Gözde Finansal Hizmetler A.Ş. (GOZFN.IS) ve Bizim Toptan Satış Mağazaları A.Ş. (BIZIM.IS), satın aldıkları Şok Marketler A.Ş.’ye grup şirketleri ve yabancı finansal yatırımcılar ile beraber iştirak edeceklerini ancak, bu aşamada henüz hisse oranlarının belirlenmediğini belirtti.

İş Bankası (ISCTR.IS) tahvil ihracına ilişkin talep toplama sürecinin tamamlandığını ve 300 milyon TL nominal tutarı olan 516 gün vadeli banka tahvil ihracının %10.00 yıllık basit (%9.80 bileşik) faiz oranı üzerinden fiyatlandığını bildirdi. İş Bankası 300.000.000 TL nominal tutarı olan tahvil iharacına 322.447.818 TL talep geldiğini belirtti.

Otokar (OTKAR.IS) iç Güvenlik Kuvvetlerinin ihtiyacı olan 4×4 Cobra tipi Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar ile bu araçların yedek parça ve eğitimini kapsayan 69.2 Milyon TL’lik sipariş aldığını açıkladı. Şirket söz konusu sipariş ile ilgili teslimatların, 2011 yıl sonuna kadar partiler halinde gerçekleştirilmesinin planlandığını belirtti.

Rekabet Kurumu, distribütörlerine ve bayilerine yönelik uygulamaları konusunda rekabeti ihlal edip etmediğinin belirlenmesi amacıyla yapılan soruşturma sonucunda, Turkcell’e (TCELL.IS) 91.942.343 TL idari para cezası verilmesine karar verildiğini açıkladı. Rekabet Kurumu, alınan kararın danıştay yolu açık olduğunu belirtti.

Turkcell (TCELL.IS), Rekabet Kurulu tarafından şirkete bazı nihai satış noktaları ile akdedilen taahhütnameler ve bu bayilerdeki dekorasyon, tabela ve satışa yönelik uygulamalarıyla ilgili kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle 91.942.343TL idari para cezası uygulanmasına karar verdiğini belirtti. Turkcell, dekorasyona yönelik taahhütnameler ve diğer uygulamalar ile münhasırlaştırıldığı iddia edilen nihai satış noktalarında rakiplerin ürünlerinin satıldığının fiili bir gerçek olduğunu ancak, münhasırlaştırıldığı iddia edilen bu noktaların sayısı ve satış hacimlerinin toplam dağıtım kanalı içerisinde oldukça düşük bir paya sahip olduğunu belirtti. Dolayısıyla Turkcell, gerekçeli kararın tebliğ edilmesinin ardından, yürütmesinin durdurulması ve iptali için yargı organlarına müracaat edeceğini açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk Ekonomi Bankası’nın (TEBNK.IS) uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu (BBB) ve yabancı para cinsinden kredi notunu (BBB-); görünümünü ise pozitif olarak teyit etti.
Kaynak:http://www.sekeryatirim.com/Raporlar/gunluk_bulten/GB_10.06.11.pdf

İlgili Aramalar: