Foreks piyasalarında öne çıkan gelişmeleri ve emtia haberlerini sizlere aktarıyoruz.Foreks hisse haberleri bölümünde son iki haftanın dip noktasını gören petrol analizini sunuyoruz:

OPEC’in yarın Viyana’da yapacağı görüşmelerde üretim kotasını artıracağına dair spekülasyonla ham petrol fiyatları 2 haftanın en düşük seviyesine indi.

Vadeliler dün kapanışı 2 haftanın en düşük seviyesinden gerçekleştirmesinin ardından bugün yüzde 0.9 değer kaybetti.

Bir Körfez ülkesi yetkilisi, Libya’daki petrol arzında yaşanan sıkıntı nedeniyle OPEC’in bu yılki talebi karşılamak için üretim hedefini artırabileceğini belirtti. Societe Generale ise bugünkü raporunda OPEC’in üretimi artırma ihtimalinin yüzde 65 olduğunu bildirdi.

Almanya’daki DZ Bank’ta emtia analisti olan Axel Herlinghaus, OPEC’in esas üretim seviyesine ulaşması için üretim kotasını yavaşça artıracağını ifade etti.

Temmuz vadeli ham petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 90 sent yükseldi ve 98.11 dolar oldu. Fiyatlar geçen seneye oranla yüzde 38 yüksekte seyrediyor. Temmuz vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe’ta 18 sent düştü ve 114.30 dolar/varil oldu.Kaynak:Borsagundem.com