Günlük forex haberleri bölümünde Ekoklinik.com sitesi tarafından yayınlanan Turkish Yatırım ( http://www.turkishyatirim.com.tr ) tahvil,bono ve para piyasası yorumunu sizlere sunuyoruz:
“Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvil Cuma günü %9-9,15 bandında hareket ederken , spot kapanışta ortalama % 9,08, valörlüde % 9,01 seviyesinde olan 7 Kasım 2012 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde % 9,00/8,97 seviyesinden açıldı. Cuma günü açıklanan olumlu ITO enflasyonu verilerinden sonra bugün açıklanacak enflayon verisinin de olumlu olması beklenebilir. Olumlu enflasyon verisinden sonra gösterge tahvile alım gelme ihtimali ve %8,90 seviyelerine kadar gerileme ihtimali yüksek görülüyor ancak, sonrasında tekrar lokal satışlarla bir miktar yükseliş görebiliriz çünkü önümüzdeki haftalarda hazine ihaleleriyle yeni gösterge tahvil ihalesi olacak ve ihale öncesi gösterge tahvilin bileşik faizi tekrar %9lu seviyelere gelebilir. Piyasada bugün açıklanacak Mart ayı enflasyon verilerinin faizler üzerinde etkili olmasını beklemekteyiz. Büyüme rakamının beklenenin üzerinde açıklanmasıyla artan yabancı girişleriyle TL geçen hafta dolar karşısındaki değer kazanımını artırmıştı. Bankalararası piyasada Cuma günü spot kapanışta 1.5380/1.5410, saat 1720 itibariyle 1.5360/1.5410 seviyelerinde olan en iyi dolar alış satış kotasyonları bugün ilk işlemlerde 1.5280/1.5325 seviyesindeydi. Bu hafta yapılacak ECB toplantısında tüm beklentiler faiz artırımı geleceği yönünde bulunuyor. Bu nedenle euro/dolar paritesi elektronik işlemlerde 1.4250 seviyesinin üzerine çıktı. Dolar/TL kuru da 1.5300 seviyesinin altına geriledi. Avrupa Merkez Bankası’ndan gelecek faiz artırım beklentisiyle euro/dolar yüksek seviyelerini korursa, yabancı girişlerinin de desteğiyle TL dolar karşısında değer kazanmayı sürdürebilir.”

******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir…

*******

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )

http://www.foreks.com