Parite analizleri ile karşınızdayız. Günlük olarak para birimleri analizini sizlere sunuyoruz.
Döviz piyasasındaki yükselişler dış kaynaklı olumlu haberlerin etkisiyle olsa da uzun vadede düşüş beklendiği ifade edilmektedir:

Almanya Başbakanı Angela Merkel, borç krizine girecek ülkeler için güvenlik şemsiyesini oluşturacak ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) yerini alacak olan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) için ayrılacak miktarın iki katına çıkarılmasına karşı çıktı.

Başkent Berlin’de Belçika Başbakanı Elio Di Rupo ile bir araya gelen Merkel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, şimdiki güvenlik şemsiyesi EFSF’in yeterli olduğunu belirterek, Almanya’nın Euro’nun kurtarılması için temelde her zaman her şeyi yaptığını belirtti.

ESM’in hızlı bir şekilde oluşturulması gerektiğini ifade eden Merkel, Almanya’nın bu fona yapacağı ödemeleri daha hızlı yapmaya hazır olduğunu kaydetti. Merkel, IMF Başkanı Christine Lagarde ve İtalya Başbakanı Mario Monti’nin ESM’nin miktarını iki katına kadar çıkarma talebine karşılık da, ikinci adımın, birinci adımdan önce atılmaması gerektiğini ifade etti.

Yeni yılın ilk ayında özellikle ABD ve Avrupa borsalarında yaşanılan ralli hiç şüphesiz ki EUR/USD paritesinin düzeltme yükselişlerini derinleştirmesine neden oldu. 1,2620’den başlayan yükselişler dün gün içerisinde 1,3050 seviyesinin test edilmesine neden oldu. Peki bu yükselişler devam edecek mi yoksa sonlandı mı? Şuan için paritedeki düzeltme yükselişlerin bittiğini söylememiz yanlış olur.

Ancak özellikle dış kaynaklı haberlerden gelen olumluluğun kesilmeye başlaması bu yükselişlerin sonlanması sinyallerini de beraberinde getirebilir. Teknik olarak baktığımızda beklediğimiz seviyeler 1,3080-1,3150 aralığında düzeltme yükselişlerin sonlanacağı ve buradan başlatacağı atakla yeniden 1,2630 seviyelerine kadar gerilemesi yönündedir. Ancak bunun için makro-ekonomik haberlerin piyasalardaki olumlu süreci tetiklememesi gerekmektedir.

Her ne kadar kısa vadeli gelen bu haberler piyasaların nabzını yüksek tutsa da uzun vadeli beklentimiz olan düşüşlerin önüne geçemeyecektir. Gün içerisinde 1,3080 ile 1,2910 arasında hareketlerine devam etmesi beklenilen parite de özellikle 1,2945 desteğinin kırılması gün içerisindeki yükseliş baskısının yerine düşüşlerin geleceğini gösterecektir.

Pivot;1,2945

Destek; 1,2990–1,2875-1,2835

Direnç;  1,3050-1,3080-1,3120

Kaynak: Lider forex