Yurtdışı piyasalarının günlük analizi ve foreks hisse haberleri bölümünde Turkşsh Yatırım tarafından hazırlanan günlük yurtdışı piyasa yorumunu sizlere aktarıyoruz. Sitemizde ayrıca foreks haberleri ve foreks yorumlarını da inceleyebilirsiniz:

  • JP MORGAN, TÜRKİYE HİSSELERİ İÇİN TAVSİYESİNİ UNDERWEİGHT’TEN NÖTR’E YÜKSELTTİ. JP Morgan, Türk hisseleri için büyük bir olumlu notun, yabancı payınındüşüklüğü olduğu kaydedildi. Kurum, yabancı payının geçen hafta 5 yılınen düşük seviyesinde olduğunu hatırlattı. JP Morgan, çoğu yabancının ‘Underweight’de olduğunu düşündüklerini, düşen petrol fiyatlarının CEEMEA piyasasına yönelmiş yatırımcıların, Rusya’dan çıkıp, Türkiye’ye geleceğini düşündüklerini kaydetti.
  • JAPONYA’DA MAYISTA PERAKENDE SATIŞLAR 2.4% (BEKLENTİ 1.0%, ÖNCEKİ 4.1%)
  • Avrupalı bankcılar, Yunanistan’ın içinde olduğu borç krizinin çözümüne yönelik ana prensipleri içeren bir planın 3 Temmuz’a kadar hazır olacağını umduklarını, ancak detaylar üzerinde hemen anlaşmaolmayabileceğini ifade ediyorlar.
  • Minneapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota, ‘sistemsel açıdanönemli’ olarak tanımlanan büyük finansal şirketlerin, bir kriz durumunda daha fazla sermaye tutmalarının talep edilmesi gerektiğini söyledi.
  • Wall Street Journal’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Roma’da yapılan Yunanistan’ın resmi ve özel sektör kreditörleri toplantısında, Yunanistan’ın borç probleminin çözümü için çeşitli öneriler müzakere edildi, bu önerilerin arasında Yunan devlet tahvillerinin geri alımının finanse edilmesi olasılığı da yer aldı.
  • Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Juergen Stark, Avro Bölgesi’nnin ekonomik toparlanmasının gücü dikkate alındığında yüzde 1.25 seviyesinde bir faiz oranının artık uygun olmadığını bildirdi.
  • MORGAN STANLEY, TAYVAN HİSSELERİ İÇİN TAVSİYESİNİ EQUALWEİGHT’TEN UNDERWEİGHT’E İNDİRDİ, ENDONEZYA HİSSELERİ İÇİN TAVSİYESİNİ UNDERWEİGHT’TEN EQUALWEİGHT’E YÜKSELTTİ, KOLOMBİYA HİSSELERİ İÇİN TAVSİYESİNİ EQUALWEİGHT’TEN UNDERWEİGHT’E İNDİRDİ, FİLİPİNLER HİSSELERİ İÇİN TAVSİYESİNİ UNDERWEİGHT’TEN EQUALWEİGHT’E YÜKSELTTİ.


  • IMF İcra Direktörleri Kurulu yeni başkanın kim olacağı konusunda nihai kararı vermek için bugün toplanıyor. IMF’de yeni başkanın bugün açıklanabileceği belirtiliyor. Kulislerde favori aday olarak ise Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde öne çıkıyor. ABD, Çin ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Lagarde, son dönemde Mısır, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden de destek sözü almıştı.


  • Depremin iktidar partisini de sarstığı Japonya’da başbakan Kan, 2. ek bütçe onaylandıktan sonra geri çekilmeye hazır olduğunu açıkladı.


  • Mali kriz içindeki Yunanistan’da hükümetin yeni kemer sıkma politikalarını içeren orta vadeli programı parlamentoda oylanmasına yalnızca bir gün kala, ülkede kamu ve özel sektör çalışanları ise 48 saatlik greve gitti.