Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda bugün neler olacak?

Günlük borsa yorumları ve borsa gündemini sitemizden takip edebilirsiniz. Ayrıca seans içi gelişmeleri de Canlı borsa bölümümüzden inceleyebilirsiniz:

Yurtdışı

 • Saat 14:00’de Yunanistan’da hükümetin Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) troykasıyla varılan paket anlaşma çerçevesinde hazırladığı üç yıllık orta vadeli bütçe planı oylamaya başlanacak.
 • JAPONYA’DA MAYISTA SANAYİ ÜRETİMİ (ÖNCÜ) 5.7% (BEKLENTİ 5.5%, ÖNCEKİ 1.6%)
 • Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanlığına Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde seçildi.
 • Portekiz’de Pedro Passos Coelho’nun başbakanlığında kurulan sağ koalisyon hükümeti, ekonomik programını açıkladı. Başbakan Coelho, ”öncelikli hedeflerinin Portekiz’in normal bir şekilde kendini finanse edecek duruma gelmesi olduğunu” belirterek, IMF ve AB ile imzalanan 78 milyar avro finans yardımı içeren anlaşmanın tüm yükümlülüklerini yerine getirme garantisi verdi.
 • Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, global ekonomi içinbu yıl büyüme beklentisini indirirken, önümüzdeki iki yıl için yükseltti. Fitch’in konu ile ilgili değerlendirmesine göre, bu yıl büyüme beklentisi yüzde 3.2’den yüzde 3.1’e çekildi. Kurum, 2012 ve 2013 yılları için ise büyüme beklentisini yüzde 3.4’e yükseltti. Fitch, global ekonominin toparlanma yolunda olduğunu, ancak bunun düzenli olmadığını kaydetti. Fitch, ABD için ise ılımlı büyüme beklentisini sürdürdü.
 • ABD’nin en büyük bankalarından Bank of America Corp., mortgage davalarının ardından, büyük kayıpları olan yüksek profilli yatırımcılarıyla masaya oturdu. Anlaşmaya çok yakın olan bankanın, yatırımcılara ABD’deki konut piyasasının çöküşünün öncesinde oluşan zararları telafi etmek üzere 8.5 milyar dolara yakın para ödeyeceği tahmin ediliyor.
 • Berlin’de biraraya gelen Almanya ve Çin Başbakanları, iki ülke arasında 15 milyar dolar değerinde ticaret anlaşması imzaladı.
 • ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Hindistan’ın ekonomik büyümesindeABD’li firmalar için daha “kullanılmamış potensiyel” görüyor. Hindistan Maliye BakanI Pranab Mukherjee ile görüşen Geithner, ABD’li şirketlerin Hindistan ekonomisine giriş yapmaya çalıştığında önlerinde büyük engeller olduğunu belirtti.
 • Brezilyada açılması beklenen yeni çelik fabrikalarının kömür tedarik etmede yaşanan zorluktan dolayı açılamayacağını beklentisi oluştu. Vale SA, ArcelorMittal,Techint veWuhan Iron and Steel gibi şirketler 2016’da Brezilya’da çelik üretim kapasitesini genişletmeyi planlıyor fakat kok kömürü ve temel hammaddelerin kıtlığından dolayı planları işlemeyecek.


Yurtiçi

 • Ciments Francais, Afyon Çimento’da kendi hisse tamamının olası satışı için stratejik alternatifleri değerlendirmek ve uygulamak amacıyla finansal danışman olarak Mediobanca’yu atadı.Ciment Francais, 10 Mayıs tarihinde KAP’a Afyon Çimento’nun mevcut hisselerinin yüzde 51’ini oluşturan Borsada işlem görmeyen statüdeki hisselerinin Borsada işlem gören statüye dönüşmesi için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) başvurmayı kararlaştırdığını duyurmuştu. Ciments Français, Afyon Çimento’da sahip olduğu hisseleri borsada ve/veya blok satış yoluyla finansal veya stratejik yatırımcılara satabileceğini de bildirmişti.
 • Türkiye’ye gelen uluslararası yatırım tutarı geçen yıl 9 milyar doların üzerine çıktı. Yabancılar, global kriz öncesi özelleştirmelere büyük ilgi gösterirken son dönemde gayrimenkule önem veriyor. İstanbul, Antalya ilk sıraları alırken tatil bölgeleri listede öne çıkıyor.
 • Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Aksu, 2023 yılına kadar her evde bir sigorta poliçesi hedeflediklerini belirterek, “Önümüzdeki 10 yılı sigortacılık açısından olumlu görüyoruz” dedi.

Kaynak:Turkish Yatırım
Borsagundem.com